Visa Foundation, COVID-19 salgınının ortasında küçük ve ortak ölçekli şirketleri destekleme konusunda 210 milyon dolar taahhüt ettiğini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre ilk program, dünya çapında yardım kuruluşları için acil yardım sağlama taahhüdüdür. Visa CEO’su Al Kelly konuyla ilgili olarak: “COVID-19 salgını yayıldıkça topluluklar etkileri hissediyor ve acil desteğimize ihtiyaç duyuyor. Birçok yerel iş yapan küresel bir şirket olarak bu ihtiyacı biliyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Kelly, şirketin uzun vadeli iyileşme taahhüdünde bulunduğunu ve ekonomik aktiviteyi hızlandırmanın yollarını araştırmaya devam edeceklerini de söyledi.

İkinci program, kadınların ekonomik kalkınmasını güçlendirmeye de odaklanan beş yıllık, 200 milyon dolarlık küçük ve mikro işletmeleri destekleme taahhüdünü içeriyor. Yaklaşık 60 milyon dolar, küçük ve orta ölçekli işletmelerle ilgilenen STK’lara giderken, 140 milyon dolar yatırım ortaklarından bu firmalara fon tahsis edecek.

Kelly sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi her zamankinden daha fazla ekonomik büyümeyi yönlendiren küçük işletmelere olan desteğimizi hızlandırmalıyız. Birçok küçük ve mikro işletme sahibi kadın olduğu için kadınların ilerlemesini destekleyen bir dalgalanma etkisi de olacaktır. Bunun da cinsiyet eşitliğini sağlamanın, yoksulluğu azaltmanın ve kapsayıcı ekonomik kalkınmayı teşvik etmenin en önemli yollarından biri olduğuna inanıyoruz.

FinTech sektörü için COVID-19 sonrası dönem olumlu geçecek