Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının ortaya çıktığı Wuhan kenti, virüsü yenmenin coşkusunu yaşıyor. Alipay de karantinadan çıkan şehri tekrar canlandırmak için esnafa yardımcı olacak.

Wuhan karantinadan çıkarken, ödeme devi Alipay 900 milyon kullanıcısının şehirdeki ilgili ürün ve hizmetleri kolayca bulmasını kolaylaştırarak yerel tüccarların geri dönmesine ve çalışmasına yardımcı olmak istiyor.

Şirket, yerel özel ürünler için siparişlerin doğrudan Alipay uygulaması üzerinden yapılmasını sağlayacak. Ayrıca kullanıcıların, tekrar açılmaya başladığında şehirdeki turistik yerlerin canlı yayınlarına erişmesine de imkan tanıyacak.

Başlangıçta Wuhan’a odaklanacak olan Alipay, bu girişimlerini Çin’in genelinde de hayata geçirmeyi planlıyorlar.

Tüccarlar Alipay’i, Ant Financial’ın çevrimiçi bankacılık birimi MYbank ve Çin’de 100 bankanın başlattığı “Sıfır Temas” kampanyası tarafından sunulan kredilere başvurmak için de kullanabiliyorlar. MYbank, Wuhan’daki 360.000 çevrimdışı mikro tüccar için faiz oranlarından ilk ay için feragat edecek ve şehir dışındaki Hubei tüccarları için de faiz oranlarını yüzde 20 oranında azaltacak.

Ant Financial CEO’su Simon Hu konuyla ilgili olarak: “Her sıkıntıda, daha parlak bir gelecek hayal etme ve yaratma fırsatı vardır. COVID-19’un patlak vermesinden sonra, dijital teknolojilerin gücüne girebilen hizmet sağlayıcıların güçlü çıkacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgını sırasında birçok banka ve fintech tüketicilere ve satıcılara yardım etmek için seferber oldu. Bunların başında da Alipay geliyordu. Görünüşe bakılacak olursa ülkenin bu virüsün yaralarını sarmasına yardımcı olmak için de Alipay aktif bir rol oynayacak.

Alipay 40 milyon servis sağlayıcının dijital dönüşümünü destekleyecek