Singapur Para Otoritesi (MAS) fintech firmaları ve finansal kurumların ekonomik faaliyetlerindeki mevcut çöküşü atlatmalarına yardımcı olmak için 125 milyon Singapur Doları değerinde COVID-19 destek paketi hazırladı.

Finans Sektörü Geliştirme Fonu tarafından finanse edilen paket, işgücü eğitimi ve insan gücü maliyetlerini desteklemek, operasyonel esnekliği güçlendirmek ve merkez bankasının inovasyon sandbox’ına erişimini genişletmek için kullanılacak.

Bu yardımın 90 milyon doları, finansal kuruluşların ve fintech firmalarının çalışanlarını yeniden eğitmesi ve yeni yetenekler kazandırması için eğitim yardımına aktarılacak.

MAS ayrıca, 200’den az çalışanı olan daha küçük finansal kurumlarda ve fintech firmalarında dijitalleşmeyi desteklemek için yeni bir Dijital Hızlandırma Hibesi (DAG) ağı kuracak. Hızlandırıcı programı, dijital araçların benimsenmesini ve iş sürekliliğini kolaylaştıran sistemlerin yükseltilmesini destekleyecektir.

Merkez bankası ek olarak, Singapur merkezli tüm fintech firmalarına, çevrimiçi bir küresel pazar ve işbirliği ve satış için sanal alan olan API Exchange’e (Apix) altı aylık ücretsiz erişim sağlayacak. Apix sayesinde fintech firmaları ve finansa kuruluşlar bulut tabanlı bir mimari aracılığıyla çözümleri entegre edebilecek ve test edebilecek.

Bunun bir parçası olarak MAS, Apix’te barındırılan MAS ’Dış Kaynak Kullanımı ve TRM Yönergeleri için yeni bir dijital öz değerlendirme çerçevesi oluşturmak üzere Singapur FinTech Derneği ile birlikte çalışacak.

COVID-19 salgını dünyayı etkisi altına aldığından beri devletler oluşacak ekonomik sıkıntıları en aza indirmek için çeşitli teşvikler ve destek paketleri açıklıyorlar. Singapur Para Otoritesi de finansal kuruluşların bu süreci en iyi şekilde atlatmasını istiyor.

FinTech sektörü için COVID-19 sonrası dönem olumlu geçecek

KaynakFinextra