Telegraph’ın haberine göre İngiltere merkezli yeni nesil banka Monzo, Amerika Birleşik Devletleri’nde bankacılık lisansına başvurdu ve San Francisco’da bir ofis açmayı planlıyor. 

Uzun bir süredir Amerika pazarına girmeyi planlayan Monzo geçtiğimiz yıl banka kartı ve mobil uygulama içeren bir hizmet için bekleme listesine öncülük etmesi adına eski Visa çalışanı TS Anil’i işe almıştı.

Monzo’nun almak istediği tam bankacılık lisansı, firmanın Amerikalılara tamamen sigortalı mevduat hesapları ve kredi verme ürünleri sunmasına izin verecek. Bu da şirketin, ABD’deki dijital bankacılık pazarıyla doğrudan rekabete gireceği anlamına geliyor. Para Birimi Denetçisi tarafından yürütülen zorlu başvuru sürecinin tamamlanması iki yıl sürebilir.

Monzo yakın bir zamanda İngiltere müşterilerine hizmet veren Las Vegas’taki çağrı merkezini kapatma kararı vermişti ancak dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını Monzo’nun ABD planlarını aksatmadı. Şirket, rakibi N26 gibi bir an önce ABD pazarına girerek buradaki pastadan kendine düşen payını almak istiyor.

İngiltere’de 4 milyon müşterisi bulunan Monzo geçtiğimiz ay 295 çalışanını işten çıkarmıştı. Bununla birlikte maliyetler yönetebilmek için kıdemli müdürlerin ve yönetim kurulu üyelerinin maaşlarında kesintiye gidilmişti.

Covid-19 salgınının en çok vurduğu alanlardan birisi de yeni nesil bankalar oldu. Geleneksel bankaların aksine bugüne kadar ciddi bir sınavla karşı karşıya kalmayan bu fintech’lerin krizi sonrasına nasıl çıkacağı merak ediliyor.

Koronavirüs ödeme şirketlerini ciddi bir şekilde etkileyecek

KaynakFinextra