Türkiyede FinTech alanında Hukuk danışmanlığı yapınca yatırımcıların FinTech alanında daha çok dünya çapına yayılmak istediklerini ve bu sebeple kimisinin Orta Doğu’ya, kimisinin de hizmetlerini Avrupa’ya taşımak istediklerini gördüm.

Bu sebeple, Avrupa Birliğine üye olan Estonya ve Litvanya’ya geçen sene yaptığım ziyaret ile gördüğüm çalışmalar da yatırımcıların daha az maliyetle ve daha hızlı şekilde Ödeme Kuruluşu ve/veya Elektronik Para Kuruluşu’na sahip olmak için ülkedeki Merkez Bankasına lisans başvurusunda bulunuyorlar.

Özellikle dijitalleşmede ileri olan Estonya’da her türlü verinin kaydedilmesinden dolayı bizim ülkemizdeki gibi kimlik kullanımını ise neredeyse göremedim. 1,3 milyon nüfusa sahip Estonya, bu anlamda 2012 yılında beri dağıtık teknoloji tabanlı pek çok programı sağlık, adalet, yasama ve kişisel bilgi yönetimi alanlarında faaliyete geçirdi ve çalışmalarına devam ediyor. Öyle ki, blokzinciri teknolojileri ile ödeme sistemlerinden tutunda Kullanıcı (vatandaş) bilgileri ve otomasyonundan, noterlik hizmetlerine, şirket kuruluşlarından, hastahane hizmetlerinde her şeyi dijital yaptıklarını gördüm. Ancak gördüm ki, FinTech alanında ise Avrupa Birliği’nin yaptırımlarının artmasıyla yatırımcılar yönünün komşu ülkesi Litvanya’ya çevirmişlerdir.

Peki, FinTech alanında neden Litvanya?

Öncesinde kısaca Litvanya’dan bahsedersek; nüfusu 2,8 milyon olan Litvanya, finans ve ekonomi bakanlıklarının yanı sıra Litvanya Merkez Bankası’nın da katkılarıyla FinTech şirketleri için cazibe merkezi haline gelmek amacıyla önemli adımlar attı. Gerek şirket kurma, gerekse lisans alma süreçlerini kolaylaştıran Litvanya, bu adımların meyvelerini de toplamaya başladı. Lisans başvurularını üç ay içerisinde sonuçlandıran, sermaye gereksinimleri diğer ülkelere kıyasla düşük olan ve vergisel avantajlar sunan Litvanya, iş yapma kolaylığı endeksinde 14. sıraya kadar yükselmiş durumda. Diğer ülkelere kıyasla avantajlı bir ortam yaratan Litvanya, kendisini anlatmak için de yoğun çaba sarf ediyor.[1]

Ayrıca önemle belirtmek isterim ki, Estonya ve Litvanya Avrupa Birliği üye ülkesi oldukları için bu ülkelerden birinde FinTech alanında lisans alındığında diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerde Firmalar lisans kapsamında hizmet verebilmektedir.

Peki, Litvanyada Fintech alandaki oyuncular kimlerdir?

Aşağıda Fintech Litvanya 2020 haritası şöyledir:

[2]

Litvanya’da FinTech alanındaki opsiyonlar ve  genel olarak özellikleri nelerdir?

Genel olarak Özelliklerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Licenses Services Payment Institution(PI) Electronic Money Institutions (EMI) Special Purpose

Bank (SPB)

BANK
Payment Services + + + +
Money Excahnges + + + +
Issuance of electronic money + + +
Lending + (with some conditions) + +
Receipt of deposits  

+ +
Investment services, clearing, services related to securities emissions  

 

 

 

+
Capital (own funds) EUR 125,000.00

 

EUR 350,000.00  
Licence Fee EUR 1,463.00 EUR 1,463.00  
Licence Period 6-9 months 6-9 months  
MAssessments Period Compulsory positions

–       3 members of the Management

–       CEO(could be one of the MB members)

Compulsory positions

–       3 members of the Management

–       CEO(could be one of the MB members)

 
  • Litvanya da Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu kurmak ve detayları öğrenmek için https://baharote.com/linkinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Yazar: Av. Bahar Öte

[1]  Kaynak: https://fintechistanbul.org/2018/11/14/litvanya-avrupanin-yeni-yildizi-baltiklarda-yukseliyor/

[2] Kaynak: https://investlithuania.com/downloads/publication/all-sectors/