Çin merkezli mesajlaşma, sosyal medya ve mobil ödeme uygulaması WeChat, tüketiciler için kişisel kredi notu hizmeti olan “ödeme puanları” özelliğini başlattı.

Asian Times Financial’ın haberine göre “ödeme puanları” tüketicilerin kredi kayıtları, tüketim alışkanlıkları ve farklı faktörleri içeren yapay zeka tabanlı bir sistem tarafından hesaplanacak. WeChat, kıllanıcılara bir güven değeri atayacak. Böylelikle yüksek ödeme puanına sahip kullanıcılar Tencent tarafından güvenilir ya da güvenilmez olarak belirlenebilecek.

WeChat, “ödeme puanları” özelliğinin Equifax gibi kişisel kredi derecelendirme sistemlerine benzer bir işlev gerçekleştirerek kişisel bilgi kredi sistemi oluşturabileceğine inanıyor. Dolayısıyla şirket yetkilileri, bankalar da dahil olmak üzere küçük ticari kurumların kişisel kredi değerlendirmesi için kredi raporunu kullanabileceğini belirtiyor.

Diğer taraftan “ödeme puanları” özelliği bazı gizlilik endişelerini de beraberinde getiriyor, zira WeChat’in bu özelliğini kullanmak isteyenler şirkete kişisel verilerinin yanı sıra ayrıntılı ödeme bilgilerini de vermiş olacak. Dolayısıyla kişisel gizlilik ve mülkiyet güvenliği açısından bazı insanlar yeni sistem hakkında şüpheci davranıyor.

Son birkaç yıldır Çin neredeyse nakitsiz bir toplum haline geldi. Verilere göre yaklaşık 300 milyon kişi ödemeler için Alibaba’nın Alipay’ini kullanırken 600 milyon kişi Tencent’in WeChat Pay’ini tercih ediyor. Her iki istem de cep telefonları aracılığıyla QR kod üzerinden ödeme yapmaya dayanıyor.

Alipay ve WeChat Pay, uluslararası kartlara da açılıyor

KaynakAsiaTimesFinancial