İşletmelerin ve bankaların, fırsatların ortaya çıktığı şeffaf ve güvenli bir ortam oluşturması için iş birliği yapmasına imkan tanıyan we.trade, arkasına IBM’in de desteğini aldı.

Yüzde 7’lik bir hisse alan IBM, platformun ağını geliştirmek ve küresel ticarileşmeyi hızlandırmak amacıyla İrlanda merkezli FinTech ile stratejik bir ortaklığa gidiyor.

We.Trade Hyperledger tabanlı bir çözüm. Ethereum ve Symbiont’a dayanan diğer ağlarda olduğu gibi blokzinciri teknolojisi, şirketlerin ticaret sırasında yapılan işlemleri paylaşmalarını ve birbirlerini doğrulamalarını sağlıyor.

FinTech, küçük ve orta ölçekli işletmeleri, kredi mektupları, uluslararası ticaretin finansmanı gibi geleneksel kağıt tabanlı işlemleri kolaylaştırarak bankalara bağlamak istiyor. Şirket ayrıca tücarlara sigorta, kredi notu, finansman ve lojistik hizmetlerine erişim de sunuyor. Ağın kendisi de yeni ortaklar için bir arama motoru olarak kullanılabiliyor.

We.Trade Temmuz 2020’den itibaren Asya’daki varlığını genişletmeden önce hizmetlerini daha fazla Avrupa bankasına ulaştırmak istiyor. FinTech şirketi, halihazırda HSBC ve Standard Chartered da dahil olmak üzere 12 Asya bankası tarafından oluşturulmuş bir blokzinciri tabanlı ticaret platformu olan eTradeConnect ile birlikte çalışıyor.

IBM Blokzinciri Hizmetleri Genel Müdürü Jason Kelley konuyla ilgili olarak: “We.Trade ve IBM için stratejik hedefinin, tüm ticaret ekosisteminde büyümeyi ve şeffaflığı artırmaya, blokzincirinin ağ etkisini arttırmak için işbirliği yapmaya, ticaret finansmanına ve diğer hizmetlere erişimi genişletmeye odaklanmış durumda. 

Yenilikçi teknoloji ve yeni fiyatlandırma yapıları, daha fazla bankanın kendi bulut hizmeti seçimlerini kullanarak dahili üretim kontrollerine uyum sağlamasına yardımcı olacak. Tüö bunlarla birlikte We.Trade diğer bölgesel ticaret hizmetleri platformlarıyla bağlantı kurarak bankaların yeni güvenilir ticaret koridorları oluşturmalarına ve pazarları genişletmelerine yardımcı olmayı da amaçlıyor.” ifadelerini kullandı.

IBM Blokzinciri Platformu’nun son sürümü üzerine kurulu We.Trade’i destekleyen bankalar arasında CaixaBank, Erste Group, KBC, Nordea, Rabobank, Santander, Société Générale ve UniCredit de bulunuyor.

SoftBank ve IBM blokzinciri ödemeleri için ortaklığa gitti

VIABCTR