Apple ve Google’ın girişimlerinin ardından Samsung’un da bir kart üzerinde çalıştığını duymuştuk. Teknoloji devinin SoFi ortaklığıyla geliştirdiği kart, bugün görücüye çıktı.

Mastercard logolu, “Samsung Money by SoFi” adı verilen kart, Samsung Pay uygulamasıyla doğrudan bağlantı kuracak. İlk olarak Mayıs ayının başlarında duyurulan kartın özellikleri hakkında artık daha somut şeyler biliyoruz.

Önümüzdeki yazın sonuna doğru piyasaya sunulması beklenen kart, para yönetimi platformu özelliğiyle birlikte yüksek faizli kazanç vadediyor. Şirket, herhangi bir hesap ücreti kesilmeyeceğini de belirtmeden geçmiyor.

Samsung Money programının en önemli özelliklerinden birisi de Samsung Pay uygulamasıyla olan entegrasyonu. Mevcut uygulama aracılığıyla müşteriler karta kolayca başvurabilecek ve onay gelmesi halinde fiziksel kart gelmeden önce Samsung Pay ile kullanmaya başlayabilecekler. Samsung Pay uygulamasıyla birlikte bakiyenizi kontrol etmek, geçmiş satın alımları incelemek, kartı doldurmak gibi işlemler de yapılabilecek.

Samsung Money kartıyla yapılan satın alımlar, gelecekteki Samsung satın alımlarında kullanılabilecek ‘Samsung Rewards’ puanları kazandıracak. Samsung ayrıca, Samsung Money hesaplarının 1,5 milyon dolara kadar FDIC tarafından sigortalanacağını söylüyor. Bununla birlikte müşteriler, SoFi ortaklığı sayesinde Allpoint ATM ağındaki 55.000 ATM’den herhangi birini ücretsiz olarak kullanabilecek.

Samsung elbette ki finans dünyasına genişlemek isteyen tek teknoloji şirketi değil. Apple’ın Goldman Sachs ortaklığıyla piyasaya sürdüğü Apple Card,  Samsung’un şu anda en büyük rakibi olacak gibi görünüyor. Diğer taraftan Google’ın da yakında Google Pay ile entegre benzer bir kart çıkarması bekleniyor.

FinTech şirketleri BigTech’ten korkmalı mı?