İsveç’in en büyük 5 bankası, kara para aklama karşıtı bir girişime yönelik ülke polisi ile iş birliğine gidiyor.

Danske Bank, Handelsbanken, Nordea, SEB ve Swedbank İsveç Kara Para Aklamayı Önleme Girişimi‘ne (SAMLIT) katıldı. Pilot çalışmaları başlayacak olan projenin önümüzdeki sene faaliyete geçmesi planlanıyor.

Kara Para Aklama Yasası polise bankalardan iki taraflı talep etme hakkı sunsa da SAMLIT çatısı aldında mali polis ve 5 büyük bankanın tespit ettiği yöntemler, şüpheli işlem modelleri ve yeni suç türleri hakkındaki bilgilerin kolektif bir şekilde paylaşma olanağı sunulacak.

Danske Bank Ülke Müdürü Johanna Nordberg konuyla ilgili olarak: “Bu finansal suçlarla mücadele için oldukça önemli bir adımdır. Suçlar adeta bukalemun gibi sürekli olarak biçim ve kalıp değiştiriyor. Bu nedenle bizim için bu iş birliği artan verimlilik ve proaktivite anlamına geliyor. Pilot çalışmada elde edilen deneyimin, bankalar arasında şüpheli faaliyetler hakkında bilgi paylaşmak için daha iyi olanaklara yol açacağını umuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Geçtiğimiz Mart ayında İsveç’in finansal hizmetler otoritesi, Swedbank‘a kara para aklama ihlalleri nedeniyle 385 milyon dolar para cezası vermişti. Kara para paklama konusundaki kararlı mücadelesini sürdüren İsveç, özellikle COVID-19 salgını ile beraber tekrar gündeme gelen bu konunun üzerinde durarak finansal suçlar ve terörizmin finansmanıyla mücadelesini devam ediyor.

İsviçre’den kara para aklamayla mücadelede FinTech güncellemesi

KaynakFinextra