RegTech şirketi Encompass Corperation’ın yaptığı araştırmaya göre, her 10 işletmeden 4’ü COVID-19 salgını sırasındaki düşük performansı nedeniyle bankasını değiştirmeyi planlıyor.

Büyük ve orta ölçekli ortaklı firmaların 200 yöneticisine yönelik yapılan anketin sonuçları, işletmelerin yüzde 41’inin pandemi sırasındaki kötü hizmet kalitesi nedeniyle çalıştıkları bankaları bırakıp başka bir bankaya geçiş yapmak istediklerini ortaya koyuyor.

Ankete katılanların %42’si mevcut bankacılık sağlayıcılarından bir işletme kredisi başvurusu için iki haftadan fazla beklerken, %46’sı karantinanın başlamasından bu yana bankalarının hesap açma gibi süreçlerinde önemli gecikmeler olduğunu fark etti.

İşletme yöneticilerinin neredeyse yarısı bankalarının salgın krizi sırasında doğrudan finansal destek sağlamadığını belirtirken yüzde 40’ı da COVID-19 çerçevesindeki çerçevesindeki dijital hizmetlerin ve desteğin zayıf olduğunu hissetti. Bu tür gecikmeler oldukça sinir bozucu olabiliyor, zira işletmelerin yüzde 45’i gelir eksikliği nedeniyle yapacağı işten çıkarmaları planladı.

Encompas Corperation CEO’su Wayne Johnson konuyla ilgili olarak: “COVID-19 krizinin, özellikle finansal hizmetler başta olmak üzere İngiliz endüstrisinin tüm sektörleri üzerinde büyük etkisi oldu. Birçok banka, personelinin önemli bir kısmını uzaktan çalıştırmak zorunda kaldı. Ancak bankaların eski teknolojileri kullanması bankacılık hizmetlerine olan taleple baş edemedi.” ifadelerini kullanıyor.

Bankaların kullandığı mevcut teknolojilerin, karantina sırasında tüketicilerin taleplerini karşılayamaması müşterilerin farklı bir bana ya da dijital alternatiflere yönelmesine sebep olacak gibi görünüyor. Salgın sırasında birçok bankanın eski bilgi işlem teknolojileri nedeniyle yeterli performans verememesi salgın sonrası bu alana yönelik yapılan yatırımların artmasına sebep olabilir.

Yeni Nesil Banka Nedir?