Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz hafta yapılan yıllık hissedarlar toplantısında Libra’nın finansa olarak kendilerine nasıl yardımcı olabileceğine açıklık getirdi.

Zuckerberg’e Brett Young tarafından şu soru soruldu: “Libra’yı çok destekliyorum ama bunun Facebook’a finansal açıdan ne gibi bir faydası olduğunu bilmek istiyorum. Libra Facebook’a nasıl kazandıracak?

Soruya cevap olarak Zuckerberg, e-ticaret etkinliği ve bunun reklam geliri üzerindeki etkisi hakkında konuştu. Zuckerberg’e göre Libra, platformundaki işletmeler için reklamcılığı daha etkili hale getirebilecek. Bunun dönüşü olarak da Facebook’un gelirleri artacak. Facebook reklamlar için belirli bir ücret almıyor. Bunun yerine işletmeler, elde etmeye çalıştıkları sonuçlara göre teklif vererek bir açık artırma sistemi aracılığıyla reklamlarını gönderiyorlar. Ayrıca Zuckerberg, Libra veya Facebook Pay ile entegre ödeme yapmanın reklam tıklamalarını ödeme yapan müşterilere dönüştürmeyi kolaylaştıracağını da iddia ediyor.

Facebook CEO’su uluslararası ödemelerin iyileştirilmesine Facebook’un etkisi ve bunun da Facebook için nasıl değer yaratacağına dair de bir açıklamada bulundu.

Libra ile ticaret ve ödemeleri faydalı kılmak için birçok fırsat var ve bence bu dünyanın farklı yerlerindeki insanlar için harika olacak. Genel olarak ekonomi için faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca işletmeler bu araçları kullanmayı başarabilirlerse, reklamlarda daha yüksek fiyatlar aracılığıyla bir değer yaratabiliriz.”

Libra ilk olarak geçtiğimiz sene Haziran ayında duyurulmuştu. Proje detaylarının açıklandığı günden beri tepkileri üzerinden atamayan Libra, birçok kurucu üyesini kaybetse de yoluna devam ediyor. Para gönderme ve ödeme işlemlerini mesaj atmak kadar kolay bir hale getirmeyi hedefleyen Libra’nın geride bıraktığımız ilk yılını Dr. Soner Canko değerlendirmişti.

Libra’nın ilk yılı