Çin’de hükümet yetkililerini dijital para birimi konusunda eğitmek için yayınlanan bir kitap, Facebook’un Libra projesinin Çin ulusal para birimi sistemini tehdit edebileceğini vurguluyor.

“Discussing Digital Currency with Leading Officials” isimli kitap kripto para birimi ve yapay zeka gibi teknolojilerin politik ve ekonomik sonuçlarını araştıran bir serinin parçası. Yayıncısı ise Komünist Parti mensubu hükümet yetkililerini eğiten bir yükseköğretim kurumu olan Merkez Parti Okulu.

Yerel haber sitesi Jinse.com’un haberine göre kitap, merkez bankası dijital para birimi, sınır ötesi ödemeler, sabit akçeler, Libra, ilk para arzı ve borsalar gibi birçok farklı konuya değiniyor. Habere göre kitapta, Libra’nın kamu-özel sektör ortaklıklarının mükemmel bir örneği olduğu ve gelecekte dünya para birimi olma potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte Libra’nın, hükümetin Çin parasının uluslararası etkisi artırma çabasına engel olabileceğine de değiniliyor.

Kitabın önsöz yazarlarından Hongzhang Wang daha önce konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı: “Çin başlarda mobil ödemeye güveniyordu, ancak şu anda Libra oyunu değiştirme potansiyeline sahip. Teknolojik gelişmeleri engelleyerek yeni risklerle başa çıkamayız. Bu, ABD şirketlerinin Alipay ve WeChat Pay’ı tehdit edebilecek hatta onları geride bırakabilecek blockchain teknolojisi ile dijital bir para birimi sistemi oluşturmasına izin verecektir.

Wang, Libra gibi projelerle baş etmenin en iyi yolunun Çin’in düzenleyici sisteminin inovasyonu olduğunu da sözlerine ekliyor. Uzun süredir merkez bankası destekli dijital para birimi üzerinden çalışan Çin’in, yakında bunu kullanıma sunması bekleniyor. Facebook’un Libra projesi de bu süreci hızlandırmış gibi görünüyor.

Libra’nın ilk yılı

VIATheBlock