Hindistan’da Google Pay ve Walmart’ın sahibi olduğu PhonePe, ödeme pazarındaki en iyi oyuncu olmak için yarışlarını sürdürüyorlar. Buna karşın WhatsApp Pay düzenleyici engelinde takılı kaldı.

TechCrunch’a yapılan açıklamaya göre Google Pay geçtiğimiz ay 75 milyon kullanıcıyı aştı. Google Pay’i ise 60 milyon kullanıcıyla PhonePe takip ediyor. Buna karşılık SoftBank destekli Paytm’in geçtiğimiz ay işlem yapan 30 milyon kullanıcısı vardı.

Google hâlâ satıcılara erişim konusunda Paytm’in gerisinde, ancak teknoloji devi küresel karantina sürecinde ülkedeki liderliğini korumayı başardı. Şirket ülkede, Google Pay uygulamasını tanıtma konusunda pazardaki konumunu kötüye kullandığına dair şikayetlerle de karşı karşıya. Bir zamanlar Hindistan’ın baskın oyuncusu olan Paytm, Google Pay ile rekabet etmekte zorlanıyor.

Diğer taraftan kullanıcı sayısı bakımından pazarın en büyük teknoloji şirketi olan Facebook, 2023’e kadar değeri 1 trilyon doları aşması beklenen Hindistan mobil ödeme pazarına girmek için mücadelesini sürdürüyor. Şirketin 2018 yılında Hindistan’da piyasaya sürdüğü WhatsApp Pay sınırlı bir tüketici grubu üzerinde denenmişti. Ancak şirket düzenleyici engellere takıldığı için ödeme hizmetini genişletme imkânı bulamadı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yıl sonuna kadar hizmetin ülke çapında sunulacağını söylese de önce bu düzenleyici engellerden kurtulması gerekecek.

WhatsApp 400 milyondan fazla kullanıcıyla Hindistan’daki en popüler akıllı telefon uygulaması. Dolayısıyla WhatsApp Pay’in ülkedeki tüm kullanıcılara sunulması diğer mobil ödeme hizmetleri çok ciddi bir rakiple karşı karşıya kalacak demektir.

Mobil ödeme piyasasının değeri 4,5 trilyon dolara ulaşacak