FinTech sektörü Londra’daki teknoloji yatırımları üzerindeki hâkimiyetini sürdürüyor. Sektör bu yıl tek başına ülkedeki teknoloji yatırımlarının yüzde 39’unu oluşturuyor.

“Tech Nation and Dealroom for the Digital Economy Council” tarafından yayınlanan rapora göre Londra merkezli teknoloji şirketleri 2020’de VC’lerden 4 milyar dolar topladı. Bu değer Paris, Stockholm, Berlin ve Tel Aviv gibi önemli lokasyonlarından toplamından daha fazla. Bu 4 milyar doların yüzde 39’unu ise finansal teknoloji şirketleri oluşturuyor.

Raporda İngiltere teknoloji sektörünün genel olarak ciddi bir koronavirüs krizine girdiği vurgulanıyor. Raporun yazarları yılın ikinci yarısındaki yatırımların geçtiğimiz yıla oranla zayıf kalacağını düşünüyor.

Rapora göre girişimlerin üçte ikisi gelirlerinin dörtte bir oranda düşmesini beklerken, beşte ikisi 12 aydan daha az idare edebilecek sermayeye sahip ve işe alımların yarısı durdurulmuş vaziyette. Buna karşın Nisan ayının sonuna kadar teknoloji sektörüne yönelik 90.000 iş ilanı açıldı. Bu değer muhasebe ve finanstaki talebin yaklaşık iki katına tekabül ediyor.

Londra belediye başkanı Sadiq Khan’ın konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Londra ve Birleşik Krallık’taki teknoloji topluluğu, koronavirüsün getirdiği zorluklara karşı sektörün esnekliğini ve yenilikçiliğini gösterdi. Yeni veriler endüstrinin gücünü ortaya koyuyor. Londra’nın küresel bir teknoloji merkezi olarak konumunun iyileşmeye devam edeceğinden eminim.

Birleşik Krallık fintech’leri için “Startup-up Yardım Paketi” ne ifade ediyor?

KaynakFinextra