Capgemini ve Efma’nın hazırladığı “Dünya Bireysel Bankacılık Raporu 2020” küresel çapta bireysel bankacılığın piyasadaki durumunu inceliyor.

Bireysel bankacılığın nasıl dönüşüm baskısıyla karşı karşıya kaldığını ortaya koyan rapor, bankaların platform tabanlı modellere dönüşmesi ve rekabet gücünü korumak için özlerini dönüştürmesi gerektiğini de vurguluyor. Mevcut pandemi ortamı tüketicileri bankalarıyla dijital olarak daha fazla etkileşime girmeye sürüklerken, müşteri deneyimine odaklanan yeni girişimler önemli ölçüde piyasa çekişi kazanıyor.

Raporda öne çıkan bazı noktalar şöyle:

  • Dijitale yatkın, geleneksel olmayan finansal hizmet şirketleri yenilikçi müşteri deneyimi sunarak geleneksel bankaların önüne geçmeye çalışıyor.
  • Bankalar net faiz marjı için ciddi maliyet baskısı altındalar. Bu da onları, maliyet tabanlarını hızlı bir şekilde dönüştürmeye zorluyor.
  • Riskten kaçınma, etkisiz işbirlikleri ve yavaş inovasyon büyümeyi engelliyor.
  • Platform tabanlı modeller firmaları etkili ve çevik karşılık vermek konusunda güçlendiriyor. Bankalar güvenlik, kültür, sistemler ve vizyon konusundaki zorluklarla başa çıkmak için sürdürülebilir platform peşindeler.
  • COVID-19 dijital dönüşüm aciliyetini hızlandırdı.
  • Bankalar operasyonel zorluklarla ve şube kapatmalarıyla karşı karşıya kalırken açık PAI etkin platformları kullananlar dijital hizmetler vermeye devam etti.

Capgemini’nin bu yılın başlarında yayımladığı bireysel bankacılık trendleri raporunda da bireysel bankacılığın dijital dönüşümü ve değişen bankacılık ekosistemine değinilmişti. Bankalar müşterilerini daha iyi anlamak ve onlara en etkili şekilde hizmet vermek için çalışmalarını sürdürürken dijital dönüşüm trenini kaçırmamak için de ellerinden geleni yapıyorlar.

Capgemini ve Efma’nın hazırladığı Dünya Bireysel Bankacılık Raporu 2020’nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Rapor: Bireysel bankacılıkta öne çıkan trendler – 2020