Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Brezilya’da WhatsApp üzerinden ödeme hizmetinin başlatıldığını açıkladı. Facebook Pay teknolojisi tarafından desteklenen hizmet Brezilyalı FinTech şirketi Cielo tarafından işletilecek.

Daha önce WhatsApp Pay ismiyle duyduğumuz ve Hindistan’da testlerine başlanan hizmet ilk kez geniş çaplı olarak Brezilya’da kullanılabilecek. Mark Zuckerbeg yaptığı açıklamada ise “WhatsApp Pay” ismini kullanmadı.

Şirket, müşterilerin onlarla sohbet etmesine ve kolayca ödeme yapmasına izin vermek için Brezilya’daki yerel tüccarlarla anlaşma sağladı. Hizmeti kullanmak için ödeme kartınızı sisteme tanımlamanız gerekiyor. Şimdilik sadece, Visa ve Mastercard ağlarında Banco do Brasil, Nubank ve Sicredi’nin banka veya kredi kartları destekleniyor.

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi olan WhatsApp’ta para göndermek ya da satın alma işlemlerini gerçekleştirmek bireysel kullanıcılar için ücretsiz olacak. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in konuya yönelik açıklamaları şu şekilde:

Bugün Brezilya’da WhatsApp kullanan kişiler için ödeme yapma hizmetini başlatıyoruz. Para göndermeyi ve almayı fotoğraf paylaşmak kadar kolaylaştırıyoruz. Ayrıca küçük işletmelerin doğrudan WhatsApp içinden satış yapmalarına imkan tanıyoruz.

Bunun için yeni hizmeti, uygulamalarımız arasında ödeme yapmanın güvenli ve tutarlı bir yolunu sağlayan Facebook Pay üzerine inşa ediyoruz. Bunu mümkün kıldıkları için tüm ortaklarımıza teşekkür etmek istiyorum. Banco do Brasil, Nubank, Sicredi ve Brezilya’daki satıcılar için önde gelen ödeme işlemcisi Cielo gibi yerel bankalarla birlikte çalışıyoruz.

Brezilya WhatsApp ile ödeme yapma hizmetini bu kadar geniş çapta sunduğumuz ilk ülke. Yakında daha fazlası gelecek.

Facebook, WhatsApp Pay’i Hindistan’da sunmaya hazırlanıyor

KaynakThenNextWeb