Londra merkezli ödeme girişimi Checkout.com, kapattığı Seri B yatırım turundan sonra değerlemesini üçe katlayarak Avrupa’nın en değerli ortak FinTech girişimi oldu.

Pandemi sırasında güçlü bir talep artışı gören şirket, 150 milyon dolarlık bir yatırımla 5,5 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Şirketin açıklamasına göre işletmelerin çevrimiçi çözümlere yönelmesiyle birlikte Mayıs ayında işlem hacminin yüzde 250 artığını söylüyor.

2012 yılında kurulan Checkout, geçtiğimiz yıl aldığı 230 milyon dolarlık yatırımla manşetlere çıkmıştı. 150’den fazla para biriminde en hızlı sağlayıcı olduğunu iddia eden Checkout, binlerce satıcının çevrimiçi ödemelerini işleme koymasına ve Visa ya da Mastercard gibi ana kart sağlayıcısına bağlanmasına yardımcı oluyor.

Aldığı son yatırımlarla birlikte Checkout, mevcut e-ticaret patlamasından da yararlanarak Adyen‘e ciddi bir rakip oldu. Şirketin CEO’su Guillaume Pousaz 2018’de “Yeni Adyen biziz” şeklinde bir açıklamada da bulunmuştu. Görünen o ki bu hedeflerine ulaşmış durumdalar.

Checkout’un Seri B yatırım turu, Coatue’nun önderliğinde Insight Partners, DST Global, Blossom Capital ve GIC katılımıyla gerçekleştirildi.

Son yatırım Checkout’u, değerleme açısından Avrupalı rakipleri Revolut ve Klarna ile eşitliyor

Klarna’ya 200 milyon dolar değerinde yatırım

KaynakSifted