Reuters’ın haberine göre Mastercard, bankaların müşteri verilerini diğer finansal firmalarla paylaşmasına yardımcı olan FinTech şirketi Finicity’yi 825 milyon dolara satın almaya hazırlanıyor.

Bu yılın başlarından bir başka ödeme devi Visa önde gelen finansal veri toplama ve analiz şirketi Plaid‘i satın almıştı. Şimdi ise Mastercard’ın Finicity’yi satın alması veri toplama şirketlerinin küresel ödeme pazarında oynadığı stratejik rolü gözler önüne seriyor.

Finicity, Mastercard’ın açık bankacılık hizmetlerini güçlendirmesine yardımcı olacak. Bu da müşterilerin FinTech’ler veya diğer bankalar gibi üçüncü tarafların kendi adlarına ödeme başlatmak veya para yönetimi hizmetleri sunmak için bilgilere nasıl ve nerede erişebileceklerini belirlemelerine olanak tanıyor.

Geçmişte Wellss Fargo, Fidelity Investments, Capital One Financial Corp. ve JP Morgan Chase gibi büyük finansal kurumlarla ortaklık kuran Finicity’nin en büyük 25 finans kuruluşuna doğrudan erişimi bulunuyor.

Mastercard Başkanı Michael Miebach’ın konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Açık bankacılık giderek büyüyen bir küresel eğilim ve bizim için de stratejik olarak önemli bir alan. Finicity’nin eklenmesiyle birlikte sadece açık bankacılık stratejimizi ilerletmekle kalmayıp, aynı zamanda çeşitli pazarlarda günümüzün dijital ekonomisine yönelik desteğimizi hılandırmak istiyoruz.

825 milyon dolarlık satın alım sonrası eğer performans hedeflerine ulaşılırsa Finicity’nin mevcut hissedarları ek olarak 160 milyon dolara kadar kazanç sağlayabilecek. Anlaşmanın yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Visa, FinTech girişimi Plaid’i 5,3 milyar dolara satın aldı