YouTube, Instagram, Twitch ve diğer çevrimiçi platformlardan geçimini sağlayan içerik üreticiler için daha iyi bankacılık ürünleri sunmayı hedefleyen bir girişim olan Karat, yeni kredi kartını duyurdu.

Girişim, Karat Black Card ile içerik üreticilere işleriyle ilgili masraflarda kullanabilecekleri bir kredi kartı veriyor. İçerik üreticiler kart sahibi olmak için onay aldıklarında elektronik ve ekipman satın alımında kullanılabilecek 250 dolarlık bir bonus kazanıyorlar. Özel tasarımlarla birlikte sunulan kart, %2 ila %5 arasında iade verebiliyor.

Şirket kurucu ortağı Eric Wei, Karat’ın içerik üreticiler için işe yarayan bir iş modeli geliştirdiğini belirtiyor. Karat, kredi skorlarına bakmak yerine içerik üreticisinin takipçi sayısına, mevcut gelirlerine ve işine ne kadar odaklı olup olmadığına bakıyor. Wei, takipçi sayısının yanı sıra hangi platformda içerik ürettiklerine de baktıklarını söylüyor. 1 milyon TikTok takipçisi yerine 100.000 YouTube abonesini tercih ettiğini sözlerine ekliyor.

Karat şimdilik en az 100.000 takipçisi olan, profesyonel ve tam zamanlı içerik üreticilerini hedefliyor. Wei bunun yaklaşık 1 milyon potansiyel müşteri olduğu anlamına geldiğini söylüyor. Dikey bir finansal deneyim sunduklarının altını çizen Wei, mevcut modelin daha iyi oturmasında sonra erken aşamadaki içerik üreticilere de Karat’ın özelliklerini sunmadık istediklerini söyledi.

Karat, girişim hızlandırıcısı Y Combinator’un Kış 2020 girişimlerinden birisi. Şirket, aralarında Twitch kurucu ortağı Kevin Lin’in de bulunduğu yatırımcılardan yaklaşık 4,6 milyon dolar değerinde yatırım almıştı. Şirketin kurucu ortağı Eric Wei, daha önce Instagram Live ürün yöneticisi olarak çalıştığı için içerik üreticilerin dünyasını iyi tanıyor.

Ramp, kurumsal kredi kartı piyasasını dönüştürmeyi hedefliyor