McKinsey, dijital dönüşüm ve mevcut sistemlerin değiştirilmesiyle ilgili 124 sayfalık kapsamlı bir rapor yayımladı. “Finansal Hizmetlerde Yeni Nesil Teknoloji Dönüşümü” isimli rapor konuyla ilgili birçok makaleyi bir araya getiriyor.

Finansal hizmet teknolojileri şu anda derin bir dönüşümün ortasında. CIO’lar ve ekipleri dijital dönüşümün bir sonraki büyük aşamasını benimsemeye hazırlanıyor. Bu dönüşüm sürecinde karşılaştıkları zorluk oldukça önemli. Hızlı eylemin ve müdahalenin zorunlu olduğu, artan maliyet baskısı içeren rekabetçi bir ortamda finansal kurumlar, işlerinin baştan sona dijitalleşmesini desteklemek için altyapılarını modernize etmeleri gerekiyor.

Ayrıca COVID-19 salgını da teknolojinin yapabilecekleri konusunda büyük bir baskı oluşturdu. Uzaktan çalışma ve beraberinde getirdiği yeni siber güvenlik tehditlerini buna örnek olarak gösterebiliriz. CIO’la yeni normale adapte olmak için hızlı bir şekilde dijital kanallara geniş yapmaya çalışıyorlar. Finans kurumlarının çoğu dönemin şartlarını göz önünde bulundurarak hareket geçmeleri gerektiğinin farkında. Hatta birçoğu bu zorunlu dönüşüme başladı.

McKinsey’in bu raporunda yer alan makaleler de finansal hizmetler ve dijital dönüşüm konularını ele alıyor. Makaleler üç ana temaya ayrılmış:

  • Bir iş ve inovasyon ortağı olmak için teknolojinin rolünü yeniden tasarla
  • Verimlilik ve hız konusunda vites yükseltmek için teknolojiyi yeniden keşfet
  • Esnek ve güvenli platformlar oluşturarak temeli geleceğe hazırla

McKinsey’in finansal hizmetlerde dijital dönüşümü konu alan makaleleri derlediği rapora buradan ulaşabilirsiniz.

2020’yi Kurumların Finansal Dönüşümü Şekillendirecek