Ceyla Pazabaşıoğlu, Alfonso Garcia Mora, Mahesh Uttamchandani, Harish Natarajan, Erik Feyen, and Mathew Saal’ın World Bank adına hazırladığı rapor, politika yapıcılar ve finans sektörü oyuncuları için finansal katılımı artırmak ve gelişimi hızlandırmak adına değerli bilgiler sunuyor.

Gücünü FinTech’lerden alan dijital finans hizmetleri maliyetleri düşürerek, işlemleri hızlandırarak, güvenliği ve şeffaflığı artırarak özellikle yoksullara yönelik daha avantajlı seçenekler sunuyor. “Dijital Finans Hizmetleri” adlı bu rapor, dijital finans araçlarını, başarılı iş modellerini ve büyümeyi teşvik eden politikaları inceliyor. Yeni hizmet türlerinin risklerini, zorluklarını ve bunlarla yüzleşmek için gereken yasal ve düzenleyici çerçeveleri de araştıran raporda dijital finans hizmetlerin genişlemesini ve bu yol boyunca karşılaşılan engelleri desteklemeye yönelik deneyimleri de içeriyor.

COVID-19 salgını finansal sistemlerin işleyişini sürdürmek ve bu sosyal mesafe döneminde insanları güvende tutmak için FinTech kullanma aciliyetini artırdı. Aynı zamanda bu yeni teknolojilerin risklerini yönetmek için dikkatle tasarlanması ve uygulanması gerektiği de ortaya çıktı.

FinTech’ler hükümetlerin nakit transferleri ve diğer finansal yardım formlarının insanlara hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasına ve acil likidite ile işletmelere erişmesine yardımcı oluyor. İnsanların sınır ötesi havaleler de dahil olmak üzere para transferi yapmalarını sağlayan FinTech’ler, bir mağaza ortamında sınırlı fiziksel temasla fatura ödeme yapmalarına da imkan tanıyor.

COVID-19 krizi dijital finans hizmetlerinin birçok faydasının gözler önüne serilmesini sağladı. World Bank‘ın raporu da dijital finans hizmetlerinin dünya genelindeki durumunu ve ükelerin bu hizmetlere yönelik erişimini nasıl genişleteceğini detaylı bir şekilde irdeliyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Finansal hizmetler için kriz durumunda ortaya çıkan trendler