Signicat’in araştırmasına göre Avrupalı tüketicilerin yüzde 41’i pandemi nedeniyle ortaya çıkan karantina sürecinde finansal hizmetlere erişemedi. Bunun temel sebebi olarak da hareket kısıtlaması ve dijital yetersizlik gösteriliyor.

Geçtiğimiz aylarda birçok bankanın şubesini kapatması ve insanların hareketlerinin kısıtlanmasıyla birlikte finansal hizmetlere erişim hiç olmadığı kadar sınırlandı. Tüketiciler çevrimiçi ve mobil kanallara yönelirken bu teknolojilere erişimi olmayan büyük bir kısım açıkta kaldı.

Signicat’in araştırmasına göre her 5 kişiden ikisi dijital yetersizlikten dolayı temel finansal hizmetlere erişemediğini belirtiyor.

Ankette katılımcılara sorulan “Tamamen dijital ve uzaktan hizmet vermeyen finansal hizmet sağlayıcıları hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplar da ilginç. Yüzde 20’lik bir kesim bu tür değişikliklerin yapılmasının zor olduğunu söyleyerek anlayışla karşılarken yüzde 22’si bu işletmelerin geleceği için endişe duyuyor. Katılımcıların yüzde 33’ü ise 2020 yılında neden her şeyin dijital olmadığını anlayamadıklarını belirtiyor. Ayrıca katılımcıların 3’te ikisi COVID-19 salgınının dijitalleşme adına %100 katalizör olacağını düşünüyor.

Signicat’in Avrupa’daki finansal hizmetlerin dijitalleşme durumunu incelediği raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Finansal hizmetlerde dijital dönüşüm