Teknoloji devi Google ve Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan Deutsche Bank, bulut bilişim üzerine uzun vadeli bir ortaklığa imza attı.

Bloomberg’in haberine göre en az 10 yıl sürecek bu iş birliğinin Deutsche Bank‘a 1 milyar olardan fazla yatırım getirisi sağlaması bekleniyor. Şirketler, teknolojiye yönelik ortak yatırımlar yapmayı ve elde ettikleri geliri paylaşmayı planladıklarını söylüyor. Bu da iki firmanın birlikte ürün geliştirmesine yol açacak.

Yaklaşık 1 yıl önce CEO Christian Sewing, bilgi teknolojilerine yönelik harcamalar da dahil olmak üzere derin maliyet kesintilerine odaklanan bir strateji ortaya koymuştu. Hatta Alman yazılım devi SAP SE’nin eski bir yöneticisi olan Bernd Leukert’i bankanın faaliyetlerini dijital hale getirme çabalarını hılandırmak için işe almıştı.

Şirketler Deutsche Bank’ın Google’ın hizmetleri için ne kadar ödeyeceği hakkında bir yorum yapmadı. Aryıca banka bu gelişmeler sonucu ne kadar maliyet tasarrufu sağlamayı beklediğine yönelik bir açıklamada da bulunmadı.

Son yıllarda Avrupalı bankalar IT altyapılarını modernize etmek için milyon dolarlar harcıyor. Genelde ise bu harcamalar verileri bulut üzerinde daha güvenli ve kolay bir şekilde saklamaya yönelik oluyor. Avrupalı bankaların bu yönelimi de Google, Microsoft ve Amazon gibi şirketleri cezbediyor.

Anlaşma Google’ın bulut hizmetlerini finans sektöründe kullanılabileceğini göstermesi açısından şirket adına önemli bir kazanç. Bugüne kadar Google’ın banka olarak tek büyük müşterisi HSBC’ydi. 2018’de Google’ın Bulut Departmanı Başkanı Thomas Kurian, finans endüstrisini kilit müşteri hedeflerinden biri haline getirdi.

Lloyds dijital dönüşüm için rotasını Google’a çevirdi