Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını müşteri davranışlarında köklü değişikliklere yol açtı. Ekonominin büyük bir kısmı çevrimiçi hale gelirken müşterilerin dijital ortamda yer alma ve konforunu sağlama isteğini artırdı.

Dahası, COVID-19 birçok finansal kurum için gizli potansiyelin kilidini açarak, kurumların dijital dönüşümü gerçekleştirmede geleneksel olarak karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırdı.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) ve Deloitte, COVID-19 sonrası finansal kurumlardaki dijital dönüşümü araştırmak için güçlerini birleştirdi. Ortak yayımlanan raporda finansal hizmetler sektöründe dijital dönüşümü hızlandıran COVID-19’un getirdiği dört temel değişiklik inceleniyor. Dijitalin, finansal kurumların COVID-19 pandemisiyle mücadelesinde oynadığı role değinilen raporda, müşteriler, işletmeler, hissedarlar, paydaşlar ve finansal kurumların bugün yeni normalde gelişmek için yapabilecekleri 10 eylem sunuluyor.

Rapor COVID-19’un getirdiği 4 temel değişimi şu şekilde listeliyor:

  • Çevrimiçi, mobil ve çağrı merkezinin benimsenmesi
  • Bir gecede iş gücünün ve çalışma yollarının sanallaştırılması
  • Dijital ve temassız ödemeler için zirve noktası
  • Temel pazar yapısı ve ekonomilerin evrimi

Deloitte ve IIF’in COVID-19 sonrası finansal hizmetlerdeki dönüşümü incelediği raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Dijital ödeme teknolojileri küresel olarak yükselişte