Eski adıyla Ant Financial olarak da bilinen Alibaba Holding’in online ödeme iştiraki Ant Group, bu yıl halka arza hazırlanıyor. 

Reuters’ın haberine göre dünyanın en değerli teknoloji unicorn’u aynı anda Hong Kong ve Çin’de hisselerini satışa çıkarmayı planlıyor. Ant Group başlangıç olarak daha kolay bir giriş sağlayacağı için Asya finans merkezine odaklanacak. Şirket halka arzdaki hisselerinin yüzde 5 ile yüzde 10’unu satarak 200 milyar dolar değerlemenin üzerine çıkmayı hedefliyor.

2014 yılında kurulan Ant Group dünyaya küresel ödeme çözümleri sonuyor. İlk olarak 2004’te tanıtılan AliPay’i işleten şirket, uygulamayı dünyanın en büyük ödeme ve yaşam tarzı platformlarından biri haline dönüştürdü.

Bu Ant’in ilk halka arz denemesi değil. Şirket daha önce de halka açılmak istemiş, ancak regülasyon ve kârlılık gibi sorunlar nedeniyle bu planını rafa kaldırmıştı. 2018 yılında tamamladığı yatırım turu sonrası 150 milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket geçtiğimiz aylarda 100 milyon dolar sermaye taahhüdüyle Singapur’da bir dijital bankacılık lisansı almak istediğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz ay, Ant Financial Services Group olarak bildiğimiz finans devi, Çinli düzenleyicilerden “Financial” adını atmak için onay aldı. Şirketin yeni adı Ant Group oldu. Çin’in finansal düzenleyicileri tarafından giderek daha fazla inceleme altına alınan şirket bu nedenle adını gözden geçirmek istemişti.

Ant Financial, Klarna’nın azınlık hissesini satın alıyor

KaynakReuters