Apple dün yeni işletim sistemi iOS 14 için ikinci geliştiricisi beta sürümünü yayınladı. Sisteme ufak tefek değişiklikler getiren bu sürümü detaylı bir şekilde inceleyen 9to5Mac, Apple Pay’de QR kodu ile ödeme yapmaya izin veren gizli bir özelliği keşfetti.

iOS 14 için yayınlanan ikinci geliştirici sürümünün kodlarında, Apple Pay’de iPhone kameralarıyla QR kodunu taratarak ödeme yapmaya dair ipuçları yer alıyor. iOS 14 beta 2’deki bu gizli özelliğe erişmeyi başardıklarını söyleyen 9to5Mac, özelliğin henüz çalışmadığını ancak nasıl çalıştığına dair bir resim görebildiklerini belirtiyor.

QR kodu ile yapabilmek için kullanıcıların Apple Pay’e tanımlı bir kartla faturalarını ya da herhangi bir şeyin ücretini ödemek için iPhone kamerasını QR koduna tutması yeterli olacak. Aynı sistem ön kamerayla da çalışacak. 9to5Mac bu kodun genel sistem API’sinde bulunması nedeniyle üçüncü taraf uygulamalarla etkileşimi olabileceğini söylüyor.

Apple Pay'e QR kod ile ödeme özelliği geliyor

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda düzenlediği geliştirici konferansı WWDC 2020’de bu özelliği tanıtmamış olması henüz hazır olmamasına bağlanıyor.

QR kod ile ödeme yapmak birçok ödeme uygulaması için yeni bir şey değil. Özellikle Çin’de yoğun bir şekilde kullanılan ödeme yöntemi COVID-19 sonrası artan temassız ödeme eğilimiyle birlikte çok daha kritik bir öneme sahip olacak. Bu sonbaharda piyasaya sürülmesi beklenen iOS 14’ün QR kod ödeme özelliğiyle gelip gelmeyeceği henüz belirsiz.

Apple Pay 2025’te kart işlemlerinin yüzde 10’unu oluşturacak