Avrupa’daki e-ticaretin 2020 yılı sonunda 717 milyar euro değerine ulaşması bekleniyor. Bu da bir önceki yıla oranla yüzde 12,7 oranında bir artış anlamına geliyor.

Europe 2020: Ecommerce Region raporuna göre bu büyüme oranı 2019 yılındaki yüzde 14,2’lik artıştan biraz daha düşük. COVID-19 salgınının Avrupa genelinde online alışverişi artırdığı düşünülse de Ecommerce Europe’a göre virüsün tam etkisi önümüzdeki yıl görülecek.

Rapora göre Batı Avrupa bölgedeki en gelişmiş pazar olarak kalmaya devam ediyor. Bölge Avrupa’daki toplam e-ticaret değerinin yüzde 70’ini oluşturuyor. Ayrıca Batı Avrupa, yüzde 83 gibi bir oranla en çok çevrimiçi alışveriş yapan tüketicilere sahip bölge.

Buna karşın ülke bazında en büyük artış Doğu Avrupa tarafından geldi. Romanya ve Bulgaristan e-ticaret pazarları geçtiğimiz yıl yüzde 30 oranında arttı. Ancak bu ülkeler aynı zamanda çevrimiçi alışveriş yapan tüketicilerin en az paya sahip olduğu ülkeler.  İspanya geçtiğimiz yıla oranla yüzde 29’luk bir artış gösterirken Belçika ve İrlanda’da yüzde 7 oranında artış gözlendi.

Rapor en çok online alışveriş yapan tüketicilerin Birleşik Krallık’tan olduğunu belirtiyor. Takip eden ülkeler ise sırasıyla Danimarka, Almanya, Hollanda ve İsveç.

Rapor alışveriş yapan ülkeler arasında yerel ve yabancı mağazaların popülerliğini de analiz ediyor. Örnek verecek olursak; Hollanda da tüketiciler yüzde 95 oranında yerel websitelerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Malta ve Kıbrıs gibi ülkelerde ise sırasıyla yüzde 96 ve 95 oranında yabancı e-ticaret web sitelerinden alışveriş yapılıyor.

COVID-19’un etkilediği alanlardan birisi de elbette e-ticaret olacak. Karantina ve sosyal mesafe dolayısıyla evlerinden çıkmayan tüketiciler, çevrimiçi alışveriş yöntemlerine yöneliyor. Bununla birlikte dijital ödeme yöntemlerinde de önemli bir artış gözleniyor. Online alışveriş siteleriyle entegre dijital ödeme çözümlerinin kullanımı artarken fiziksel alışverişte de tüketiciler nakiti terk ederek temassız ve dijital ödeme yöntemlerini kullanıyorlar.

Dijital ödeme teknolojileri küresel olarak yükselişte

KaynakEcommerceNews