Popüler web tarayıcısı Opera, finansal hizmetler alanındaki faaliyetlerini genişletmek amacıyla Litvanya merkezli Fjord Bank’ı satın alıyor.

Merkezi Oslo’da bulunan Opera, Avrupa’da 50 milyondan fazla aktif tarayıcı ve dünya çapında 360 milyondan fazla kullanıcı tabanına sahiptir. Şirket bu kullanıcı tabanını kullanarak finansal hizmetler alanındaki faaliyetlerini genişletmek istiyor.

Ocak ayında Opera, Estonya merkezli FinTech şirketi PocoSys‘i satın alarak Avrupa’daki FinTech alanına ilk girişini yapmıştı. Şirket şu anda Pocopay kartının ve uygulamasının Avrupa sürümünü piyasaya sürmeden önce test ediyor.

AB Fjord Bank‘ın satın alınmasıyla Opera, 2020 yazında Litvanya’da ilk mevduat ve kredi hizmetini başlatan tamamen dijital bir tüketici bankasının sahibi olacak. Mart 2017’de Norveçli ve İsveçli yatırımcılar tarafından kurulan Fjord Bank’a, geçen yıl Aralık ayında Litvanya Bankası tarafından bir bankacılık lisansı verilmişti.

Opera EVP’si Krystian Kolondra konuyla ilgili olarak: “Opera 25 yıldır yenilikçi tarayıcılar ve uygulamalar yapıyor. Tarayıcılarımız, cihazlarına önceden yüklenmiş olarak gelen milyonlarca kişinin kişisel tercihi. Avrupa’daki FinTech alanına baktığımızda, insanlara kişisel finansları için daha akıllı ve güçlendirici çözümler sunması gereken daha fazla ve daha büyük rakiplere ihtiyaç olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Finansal hizmetler alanındaki fırsatları değerlendirmek isteyen Opera, finans dünyasına ilgi duyan teknoloji şirketlerinden biri. Şirket bu alana yönelik girişimlerini ilk olarak 2016 yılında başlatmıştı. Çinli bir konsorsiyum tarafından satın alındıktan sonra Nijerya pazarında OPay isimli FinTech’i kuran şirket mobil para ve dijital ödeme hizmetleri vermeye başlamıştı.

Dijital ödeme teknolojileri küresel olarak yükselişte

KaynakFinextra