OakNorth, Monzo ve Starling gibi FinTech’ler bulut bankacılığını erken benimseyen şirketlerdendi ancak görünen o ki büyük bankalar da artık dijital dönüşüm için bu alana önem vermeye başladı.

Amazon Web Services ve HSBC, bankanın uzun vadeli dijital dönüşümünü desteklemek ve tek bulut sağlayıcısı olmak için uzun vadeli bir stratejik anlaşma yaptı.

Çok yıllı küresel anlaşmanın bir parçası olarak HSBC, AWS teknolojisini bankanın çeşitli iş kollarında kullanıma sunacak. Buna, Küresel Varlık & Bireysel Bankacılık işinde müşteriye dönük uygulamalar ve uygulama modernizasyonu ile başlanması bekleniyor.

HSBC, AWS’ye geçişin bir dizi kişisel finansal hizmette yeniliğin desteklenmesini, kilit süreçleri otomatikleştirmesini ve operasyonel verimliliği artırmasını sağlayacağını söyledi. AWS, depolama, veritabanı, analitik, makine öğrenimi ve güvenlik dahil olmak üzere tüm bulut hizmetlerini, yeni dijital ürünler geliştirmek ve dünya çapında milyonlarca kişisel bankacılık müşterisi için güvenlik ve uyumluluk standartlarını desteklemek için kullanacak.

HSBC CTO’sunun konuya yönelik açıklamaları şöyle: “AWS ile yaptığımız ortaklık, HSBC’nin dijital bankacılık deneyimimizi müşteriler için daha da iyi hale getirmek adına güvenli ve gelişmiş teknolojilere nasıl yatırım yapmaya devam ettiğinin bir örneğidir.” ifadelerini kullandı.

HSBC’nin finansal hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı Frank Fallon ise bankanın dijital dönüşümünü güçlendirmek, müşterilerin servetlerini yeni ve daha kişiselleştirilmiş yollarla yönetmesine, korumasına ve büyütmesine yardımcı olan yenilikçi finansal hizmetler sunmak için AWS kullanımını genişletmeye devam ettiğini söyledi.

Son dönemlerde FinTech’lerin tanı sıra büyük bankalar da dijital dönüşümünü hızlandırmak amacıyla bulut teknolojilerine yatırım yapmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda da Deutsche Bank’ın Google Cloud ile 10 yıllık anlaşmaya imza attığını duyurmuştuk. COVID-19 sonrası dijital teknolojilerinin öneminin bir kez daha anlaşılması geleneksel bankaları bu konuda harekete geçirmiş durumda.