Japonya hükümeti merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için ciddi düzenlemeler getirmeyi düşünüyor.

Japonya’nın en büyük finans gazetesi Nikkei’nin haberine göre hükümet bu yıl CBDC planını politika çerçevesine eklemeyi düşünüyor. Habere göre böyle bir planın Japonya’nın politika çerçevesine dahil edilmesi onu resmi hükümet politikası haline getirebilir.

Japonya, ABD ve Avrupa ülkeler gibi diğer ülkelerle koordineli olarak CBDC yayınlama olasılığını araştırmak istiyor. Ülkenin merkez bankası Bank of Japan‘ın geçtiğimiz haftalarda resmi olarak fizibilitesini teknik açıdan kontrol etmek amacıyla CBDC ile testler yapacağını açıklamasının ardından gelen bu haber, Japonya hükümetinin konuya yönelik yaklaşımının ciddiyetini gösteriyor.

Ülkenin bir süredir CBDC’ler üzerinde çalıştığı biliniyor. Ocak ayında Bank Of Japan, 5 farklı büyük merkez bankasıyla ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Bank of England, Bank of Canada, European Central Bank, Sveriges Bank ve Swiss National Bank ile kurulan bu ortaklığın temel amacı dijital para birimlerini araştırmak.

Bank of Japan daha önce dijital para yayınlamak için bir aceleleri olmadığını söylese de son haberlere göre Çin’in dijital para birimi neredeyse hazır. Bu da Japonya’nın çalışmalarını hızlandırabilir. Bir Japon milletvekili daha önce Japonya’nın Çin’in dijital parasının potansiyel etkisini azaltmak için ABD’den desteğe ihtiyaçları olacağını söylemişti.

Geçtiğimiz yıl en çok konuşulan konulardan biri olan merkez banaksı destekli dijital para birimleri bu yıl da popülerliğini sürdürüyor. Birçok ülke konuya dair araştırmalarını ve geliştirmelerini sürdürürken Çin dijital parasını piyasaya sürmeye çok yakın görünüyor.

Araç paylaşım uygulaması Didi dijital parayı test edecek

KaynakTheBlock