Facebook’un 2014 yılında satın aldığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Brezilya’da ödeme hizmetini başlatacağını geçtiğimiz ay duyurmuştu. Ancak Brezilya Merkez Bankası buna Facebook’un tüm kurallara uyduğu sürece izin vereceğini söylüyor.

Geçtiğimiz ay Brezilya, WhatsApp ile Visa ve Mastercard gibi büyük uluslararası şirketler arasında yapılacak ortaklıklardan doğacak tekelden endişe duyduklarını söyleyerek ödeme sisteminin hizmetlerini askıya almıştı. Reuters’ın haberine göre gizlilik konusunda da endişeler artarken Brezilya Merkez Bankası Facebook’un tüm kurallara uymasını bekliyor.

Online bir etkinlikte konuşan Brezilya Merkez Bankası Müdürü João Manoel Pinho de Mello, BigTech’in büyük bir fırsat yarattığını söyledi. Mello, şirketlerin Brezilya’nın düzenlemelerine uydukları sürece ülkede bu alana yönelik istedikleri girişimleri yapabileceklerini vurguluyor.

WhatsApp, Brezilya’da ödeme hizmet verebilmek için kart operatörü Cielo ile ortaklık kurdu. Cielo’un WhatsApp ile ortaklığa devam etmesine izin verildi çünkü düzenleyicilere rekabetin bozulmayacağı konusunda güvence verilmişti. Ülkedeki pazar payı yüzde 41 olan Cielo’nun WhatsApp ile birlikte pazar payının yüzde 10 oranında artması bekleniyor. Bu da düzenleyicileri endişelendiriyor.

120 milyon kullanıcıyla Brezilya’da oldukça popüler olan WhatsApp için burası Hindistan’dan sonra gelen en büyük ikinci pazar. İlk olarak Hindistan’da duyurulan WhatsApp’ın ödeme hizmeti orada da düzenleyici engellere takıldığı için ülke genelinde piyasaya sunulamadı.

Facebook ödemeler alanında WhatsApp’ın kullanıcı tabanından yararlanarak büyük adımlar atmak istese de bu süreçte düzenleyicilerle arasını iyi tutmak zorunda gibi görünüyor.

WhatsApp ödeme özelliği Brezilya’da hizmete sunuldu

KaynakPymnts