Federal Mevduat Sigortası Kurumu (FDIC) yeni bir sürecin, topluluk bankalarının teknoloji şirketleriyle ortaklık kurmasını kolaylaştıracağını umuyor.

Kurum 20 Temmuz’da finansal teknoloji şirketleri için bankaların üçüncü taraf sistemlerinin düzenleyici onayını güvence altına alma ihtiyacını azaltacak gönüllü bir sertifika programı hakkında bilgi talebinde bulundu. Yapılan basın açıklamasına göre FDIC tarafından denetlenen finans kurumlarında yenilikçi teknolojilerin benimsenmesini teşvik edecek bir kamu / özel standart belirleme ortaklığı araştırılıyor.

Program, üçüncü taraf hizmet sağlayıcıların, modellerinin düzenleyici standartları karşılamasını sağlamak için FDIC ile gönüllü olarak bir sertifikasyon süreci yürütmelerine izin verecek. Üst düzey bir yetkiliye göre sertifikalı sağlayıcılarla ortaklık yapmak isteyen bankaların FDIC ile üçüncü taraf onay sürecini tamamlamaları gerekmeyecek.

Bilgi talebi ile birlikte FDIC, daha az kaynağa sahip topluluk bankaları için durum tespiti sürecini potansiyel olarak standartlaştırmak amacıyla üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarını değerlendirmenin benzersiz unsurları veya zorlukları hakkında bilgi edinmek istiyor.

Birçok topluluk bankası FDIC’ye, modellerin veya üçüncü taraf model sağlayıcıların değerlendirilmesi ile ilgili maliyet ve kaynakların, finansal kurumların hizmet sağlayıcıları etkin bir şekilde kullanma, güncel modelleri ve teknolojiyi uygulama çabalarını sınırladığını belirtmişti. FDIC, daha fazla topluluk bankasını üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları ve FinTech’lerle etkileşime geçmeye teşvik etmeyi, FDIC denetiminin daha etkili olmasını ve bu sağlayıcılarla iş yapma maliyetlerini azaltmayı hedefliyor.

Finans sektöründe inovasyonu teşvik etmek isteyen FDIC yeni teknolojiler geliştirilirken bankaların üstesinden gelmesi gereken gereksiz düzenleyici engellerin kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Banka ve FinTech işbirliği göründüğünden zor olabilir mi?