WhatsApp, Hindistan’ın kırsal bölgelerinde yaşayan düşük gelirli ailelere kredi, sigorta ve emelilik ödemesi gibi ürünler sunmayı planlıyor.

Facebook’un anlık mesajlaşma servisi geçtiğimiz yıl Hindistan’da ICICI, Kotak Mahindra ve HDFC dahil olmak üzerek birçok bankayla çalışmaya başlamıştı. Şirket, henüz bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan kişilere finansal hizmetler sunmanın yollarını arıyor.

WhatsApp Hindistan sorumlusu Abhijit Bose, geçtiğimiz yıl boyunca yapılan çalışmanın bankaların WhatsApp’in erişiminden yararlanabileceğini kanıtladığını söylüyor. ICICI Bank ve Kotak Mahindra bu süreçte 3 milyondan fazla yeni kullancıya ulaştı.

Bose’un açıklamasına göre WhatsApp’ın bu yılki hedefi geliri düşük ailelere ve bankacılık hizmetine ulaşamayan kişilere sigorta, mikro emeklilik ödemesi ve kredi gibi hizmetler getirmek. Mesajlaşma servisi bu hizmetleri sunabilmek için ortaklarıyla birlikte pilot projelere başladı.

Bose’un konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Sonuçlara dayanarak ortak yatırım yapacağız ve ölçeklendireceğiz. Talebin küçük bir dönüşümü bile finansal sistemde önemli tasarruflara dönüşecek. Önümüzdeki iki yıl byunca daha önce hiç yapmadığımız girişimler deneyeceğiz ve birçok test başlatacağız.

WhatsApp’ın Hindistan’da 400 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Uygulama, şirketin en büyük pazarı olan ülkede insanları finansal ekosisteme dahil etmek için oldukça avantajlı bir konuma sahip. Facebook bu konuya yönelik ilk ciddi atılımını 2018 yılında WhatsApp ödeme servisini Hindistan’da hizmete sürme kararıyla atmıştı. Ancak bu servis henüz düzenleyici engelleri aşıp Hindistan geneline yayılmış değil.

Facebook bir taraftan düzenleyici engellerle mücadele ederken diğer taraftan bankasızlar için yeni hizmetler duyurmaya devam ediyor.

Brezilya WhatsApp ödemeleri için Facebook’un kurallara uymasını istiyor

KaynakTechCrunch