Almanya Finans Bakanlığı, Wirecard skandalı sonrasında ülkedeki finansal düzenlemeleri değiştirmeyi hedefliyor ve ülkenin mali düzenleyicisi BaFin reform için hazırlıklarını tamamladı.

Financial Times’a göre, Almanya Finans Bakanlığı tarafından geçen hafta dağıtılan bir “eylem planı” taslağına göre, BaFin kamu şirketlerine “doğrudan ve derhal” müdahale etmek için “egemen güçler” ile donatılacak.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, “BaFin, üçüncü tarafların bilgilerine erişim hakkı, adli soruşturma yürütme yeteneği ve bilançoların denetimi de dahil olmak üzere tüm sermaye piyasası odaklı şirketlerin özel denetimlerini yapma hakkına sahip olmalı.”

Plan ayrıca Almanya’daki denetim firmalarını denetleyen APAS’ı güçlendirecek ve daha sert yaptırımlar uygulama gücü verecek. Almanya’da şirketler her 10 yılda bir denetçilerini değiştirmekle yükümlü.

Bakanlık ayrıca AB’nin mali gözetim organını, ABD’de SEC’in şirketlerden bilgi talep etme konusunda sahip olduğu daha kapsamlı yetkilere benzer bir “Avrupa Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu” na dönüştürmeye çalışacak.

Wirecard, kasasındaki 1,9 milyar Avro’nun muhtemelen “kaybolduğunu” kabul ettikten sonra geçen ay iflas başvurusu yapmak zorunda kalmıştı. Avrupa’nın en büyük muhasebe sahtekarlıklarından biri kabul edilen skandal sonrası Almanya’da şirketin eski yöneticilerine bir suç soruşturması başlatılmış ve şirketin CEO’su göz altına alınmıştı.

Savcılar, Wirecard’ın muhasebe dolandırıcılığının 2015 yılında başladığından şüpheleniyorlar.

Yaşanan skandal ile AB’deki pek çok medya kanalı ve analist BaFin’in yetersizliğine yönelik söylemler dile getirmeye başladı.

Wirecard skandalı öylesine büyük ki Alman siyasetinde dalgalanmalar yarattı.

Bu hafta, Alman milletvekilleri Wirecard üzerindeki düzenleyici başarısızlıkları görüşmek üzere maliye bakanı Olaf Scholz ve ekonomi bakanı Peter Altmaier’i yaz tatillerini yarıda bıraktıkları bir toplantı yapacaklar.

Bakanlığının ortaya koyduğu plan, BaFin’in güçlerini önemli ölçüde artırıyor. Maliye bakanlığı aynı zamanda BaFin’in daha donanımlı olmasını sağlamak amacıyla kurumun “organizasyon yapısı, yeterlilikleri ve personeli” hakkında yeniden planlama yapacak.

BaFin’in karşılaştığı bir diğer sorun ise, Wirecard hakkında 2015’ten bu yana şüpheli muhasebe usulsüzlükleri ve kara para aklama konusunda gelen ihbarları göz ardı etmekle suçlanması.

Eylem planı ayrıca en büyük dört muhasebe firmasını, çıkar çatışmalarından kaçınmak için denetim ve danışmanlık hizmetleri arasında daha katı bir ayrım yapmaya çağırıyor. Bu teklif ve şirketlerin denetçilerini her 10 yılda bir değiştirmeleri şartı, on yıl boyunca Wirecard için niteliksiz denetimler yapan EY üzerinde artan bir baskıya dayanıyor.

Almanya FinTech Ekosistemi (I): Ekosisteme Genel Bakış 🇩🇪

Almanya FinTech Ekosistemi (II): Ekosistemdeki Önemli Oyuncular ve İş Modelleri 🇩🇪

Almanya FinTech Ekosistemi (III): Regülasyonlar 🇩🇪

KaynakFinancial Times