CB Insights, veri odaklı içgörüler sunan, dünyadaki fintech yatırım trendlerini, ortaklık faaliyetlerini, aktif yatırımcıları ve anlaşmaları analiz eden State of FinTech raporunun 2020 yılı 2. çeyrek dönemini ele alan sürümünü yayımladı.

Rapora göre COVID-19 salgının etkisiyle görülen bariz bir gerilemenin ardından 2020 yılının 2. çeyreğinde yatırım miktarı tekrar yükselişe geçti, ancak anlaşma sayısındaki düşüş devam ediyor.

Raporun öne çıkan bulguları şöyle:

  • FinTech yatırımları Q2’20 döneminde toparlandı ancak anlaşma sayısındaki düşüş devam ediyor. Yatırımları bu dönemde bir önceki çeyreğe oranla yüzde 17 artarak 9,3 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte toplam anlaşma adeti 397’de kaldı. Bir önceki çeyrekte toplam 452 yatırım anlaşması gerçekleşmişti.
  • Mega FinTech yatırım turları (100 milyon +) alandaki en büyük şirketlerin ek fon sağlamasıyla birlikte bu çeyrekte 28’e yükseldi. 2020’nin ikinci çeyreği mega tur sayısında rekor kırmış oldu. Bir önceki çeyrekte sadece 14 mega tur FinTech yatırımı gerçekleşmişti.
  • Asya yatırım miktarında toparlanma görülmeyen tek kıtaydı. Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika, Afrika ve Avustralya bir önceki çeyreğe oranla yatırım miktarında artış görürken Asya merkezli yapılan yatırımlar yüzde 37 oranında düştü. Bir önceki çeyrekte 2,7 milyar dolar değerinde yatırım gören Asya merkezli şirketler yılın ikinci çeyreğinde 1,6 milyar dolar değerinde yatırım aldı.
  • VC destekli FinTech unicorn’larının sayısı 248 milyar dolar değerlemeyle 66’ya çıktı. 2020’nin ikinci çeyreğinde sadece 1 FinTech unicorn’unun doğumu gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bu yana en aktif VC’ler sırasıyla Sequoia, 500 startups ve Ribbit Capital oldu.
  • Birleşme ve satın alma aktiviteleri ödemeler/bankacılık altyapısı ve wealthtech üzerine yoğunlaştı. Galileo’nun Sofi satın alımı ve Mastercard’ın Finicity hamlesi bankacılık ödeme altyapısına olan ilgiyi gösteriyor. Bunun yanı sıra Goldman’ın Folio ve Franklin Templeton’un Advisor Engine satın alımı da varlık yönetimi teknolojilerine olan ilginin arttığını gözler önüne seriyor.

CB Insights’ın 2020’nin ikinci çeyreğini ele aldığı kapsamlı FinTech raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

CB Insights: COVID-19 birinci çeyrek FinTech yatırımlarını olumsuz etkiledi