Starling Bank ve Great British Entrepreneur Awards (GBEA) tarafından İngiltere’deki 300 KOBİ’ye yönelik yapılan bir ankete göre KOBİ’lerin yüzde 68’i 2021’in başlarında pandemi öncesindeki parametreleri yakalayacak.

Henüz virüs endişesi tamamen kalkmamış olsa da karantinalar yavaş yavaş hafifliyor. Starling ve GBEA‘nın yaptığı araştırma, bu dönemde işletme sahiplerinin daha iyimser bir hale büründüğünü gösteriyor.

Dijital bankanın hazırladığı rapora göre 5 işletmeden 2’si COVID-19 sonrası işlerini güncel tutmak ve hayatta kalabilmek için adapte olunabilirliğin kritik bir önem taşıdığını söylüyor. Bu süreçte birçok şirket işlerini çevrimiçi hale getirerek ve dijital ürünlerini geliştirerek hayatta kalmayı başarırken kepenkleri indirenlerin sayısı da az değildi. Rapora göre ankete katılan KOBİ’lerin yüzde 63’ü gelirlerinde düşüş yaşadı. Yüzde 19’u karantina sürecinde hiç kâr edemezken yüzde 30’u ayakta kalabilmek için kendi parasını kullandı. İşletmelerin yüzde 33’ü ise personelini işten çıkarmak zorunda kaldı.

Bunun yanı sıra yüzde 21’i faturalarını ödeyemediklerini söylerken yüzde 66’lık bir kesim pandeminin işleri etkilemesi sonucu ruh sağlığının kötüye gittiğini hissettiğini belirtti.

Starling Bank kurucusu ve CEO’su Anne Boden’ın konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Koronavirüs krizinden çıkarken ülkenin ekonomiyi yeniden inşa etme çabaları için küçük işletmeler oldukça önemli. Karşılaştıkları zorlu koşullara rağmen birçoğunun bu kadar adapte olabilir ve dirençli olduğunu görmek yüreklendirici.

Araştırmayı yürüten diğer kurum GBEA’nın kurucusu ise konuyla ilgili olarak: “COVID-19’un neden olduğu aksaklık ve kökten değişen bir manzaranın ortaya çıkması karşısında, bu benzeri görülmemiş durumla başa çıkmada birlikte çalıştığımız girişimcilerin yenilikçiliğinden, ruhundan ve aziminden ilham aldım. Ancak pek çok KOBİ için son derece rahatsız edici bir zaman oldu ve önümüzdeki birkaç ay boyunca ihtiyaç duyulan zenginliği ve işleri yaratmak için şimdi her zamankinden daha fazla desteğe ihtiyaçları var.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs fintech timi KOBİ’lere destek olacak

KaynakFinextra