Özellikle Y kuşağı arasında hisse alım satımını yaygınlaştırmaya yardımcı olan FinTech girişimi Robinhood, D1 Capital Partners’tan aldığı 200 milyon dolarlık yatırımla birlikte değerlemesinin 11,2 milyar dolar ulaştığını açıkladı.

Silikon Vadisi’nin en popüler FinTech girişimlerinden biri olan Robinhood, Sequoia Capital, Ribbit Capital ve Index Ventures dahil olma üzere çeşitli yatırımcılardan sürekli olarak yatırım almasıyla dikkat çekiyor. PitchBook ve Reuters’ın hesaplamalarına göre şirket şu ana kadar toplam 1,71 milyar dolar topladı.

New York Times’ın haberine göre Menlo Park merkezli girişim sadece bu yıl 800 milyon dolarlık yatırım aldı. Gerçekleşen son yatırım turu, COVID-19 salgını sırasında evde sıkışıp kalan müşterilerin neden olduğu günlük ticaret artışından fazlasıyla yararlanan girişimin ilk halka arzının (IPO) habercisi olarak görülüyor.

Pandemi döneminin ilk günlerinde kullanıcı sayısında inanılmaz bir artış yaşayan Robinhood sonrasında oluşan yoğunluk nedeniyle sıkıntılı günler geçirmişti. Bazı müşterileri hesaplarına erişip işlem gerçekleştiremezken şirkete bu nedenle dava açanlar dahi olmuştu. Salgın döneminde şirketlerin düşen hisselerine odaklanan müşteriler salgın sonrası bunlardan ciddi oranda gelir elde etmeyi bekliyor.

2013 yılında kurulan şirketin şu anda 10 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcılara komisyonsuz hisse alım satım imkanı sunan uygulamayı kullananların yaş ortalaması ise 31.  Geçtiğimiz ay şirketin aldığı yatırımla 8,6 milyar dolar değerlemeye ulaştığını duyurmuştuk.

Robinhood 8,6 milyar dolar değerlemeye ulaştı

KaynakNew York Times