Alibaba’nın FinTech kolu Ant Group, Çinli müşterilerine çevrimiçi kredi sunacak bir tüketici finansmanı şirketi kurmayı planlıyor.

Reuters’ın haberine göre hızla büyüyen bu alanda yerini almak isteyen şirketin aynı zamanda Çin-ABD açmazı devam ederken Tencent ve ByteDance gibi büyüklerle evlerine daha yakın finansal hizmetlerde toplanmayı hedeflediği söyleniyor.

E-ticaret devi Alibaba Group Holding‘in yüzde 33’üne sahip olan Ant, hazlihazırda Çin’in trilyonlarca dolar değerindeki devasa finans piyasasında faaliyet göstermek için ödemeler, çevrimiçi bankacılık, sigorta ve mikro krediler de dahil olmak üzere burada bir dizi finansal lisans toplamıştı.

Ant, tüketici finansmanı şirketi için Nanyang Commercial Bank ve Alibaba destekli akıllı ulaşım hizmetleri şirketi China TransInfo Technology ile işbirliği yapmayı planlıyor. Ant, yaklaşık yüzde 50 hisseye sahip olurken, Nanyang Commercial ve TransInfo yeni şirketin sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 10’una sahip olacak.

Reuters’ın kaynaklarına göre kurucular kayıtlı sermaye olarak firmaya toplam 8 milyar yuan (1.2 milyar $) yatırım yapmayı planlıyor.

Halihazırda Alipay, Ant Fortune, Yu’e Bao, Zhao Cai Bao, Ant Micro Loan, Susam Credit ve MYbank gibi işletmeler aracılığıyla Çin finansal hizmetler pazarında büyük bir nüfuza sahip olan Ant tüketici finansmanı alanına da girerek ülkenin FinTech sektöründeki kapsamını iyice genişletecek.

Geçtimiz ay Ant Group cephesinden halka arz planlarına dair haberler gelmişti. Şirket Hong Kong ve Şanghay’daki listelere girerek 200 milyar doların üzerinde değerlemeyi hedefliyor.

Alibaba’nın Ant Grubu halka arza hazırlanıyor

KaynakReuters