Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ülkemizde QR kodla ödemelerin başarılı bir kullanıcı deneyimi ile yaygınlaşması adına geçtiğimiz hafta önemli bir adım atıldı ve TR Karekod ismi verilen standart QR kodların üretilmesi ve kullanılması ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hindistan’da ödemeler alanında ulusal çözümler geliştiren NPCI, bu çözümlerinin teknolojisini uluslararası arenada satmak için bir iştirak kurdu. İlk odaklanılacak çözümler ise kart şeması RuPay ve anlık mobil para transferi sistemi UPI olacak.

Kısa süre önce ABD’de SoFi işbirliğiyle kart çıkaran Samsung Pay, İngiltere pazarında ise all-in-one kart girişimi Curve ile birlikte çalışacağını açıkladı. Bir cüzdan için oldukça ideal bir seçenek olan Curve işbirliği sayesinde kullanıcılar, Samsung Pay’e ekledikleri kartları bu karta tanımlayıp fiziki ödemelerinde kullanabilecek.

Vocalink’i bünyesinde bulunduran Mastercard’ın geçtiğimiz yılın ağustosunda Nets’in anlık ödemeleri de içeren iş kollarını satın alması, rekabet endişelerini de beraberinde getirmişti. Avrupa Komisyonu yaptığı incelemeler ve Mastercard ile yaptığı görüşmeler sonrasında bu satın almaya şartlı onay verdi.

Ödemeler alanında göz ardı etmememiz gereken çözümlerden birisi olan yüz tanıma ile ödemeler yaygınlaşmaya devam ediyor. PopID isimli girişimin PopPay isimli çözümü bunlar biri…

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. TR Karekod Geliyor

Çin’de mobil ödemelerin popülerleşmesinde önemli rol oynayan QR kodlar için son yıllarda çok sayıda ülke, yaptığı standartlaştırma çalışmalarıyla ulusal QR kodlarını geliştirdi.

•Bu ülkelerden biri olan Türkiye’de ise TCMB’nin ödeme hizmetlerinde TR Karekodun üretilmesi ve kullanılması ile ilgili yönetmeliği 21 Ağustos Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlandı.

•Yönetmeliğe göre ödeme hizmeti kapsamına giren ve QR kod kullanılarak yapılan her ödeme işleminde, TR Karekod kullanılacak.

•Yönetmelikte, karekodun ve içeriğinde yer alan bilgilerin ödeme hizmeti sağlayıcıları arasında transferini sağlayacak olan Karekod Yönlendirme Sistemi’ninBKM tarafından kurulacağı ve işletileceği bilgisine yer verildi.

•Dinamik ve statik karekodların tanımlandığı yönetmelik doğrultusunda ödeme hizmeti sağlayıcıların, ödemeyi alan tarafı telefon, SMS veya mobil uygulama gibi yöntemlerle en kısa sürede bilgilendirmesi gerekecek.

•Yönetmelik ekinde yer alan ilke ve kurallar dokümanında ise örnek akışlar ve teknik detaylara yer verildi.

Kaynak: Fintech İstanbulAnadolu Ajansı

2. NPCI, RuPay ve UPI’ın Teknolojilerini Diğer Ülkelere Satacak

2012 yılında hayata geçirdiği RuPay isimli kart şeması ve 2016 yılında kullanıma giren UPI isimli bankalar arası mobil para transferi sistemi ile Hindistan, ödemeler alanında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

•Bu hizmetleri geliştiren NPCI (National Payments Corporation of India), her iki hizmeti de yurt dışı pazarlara satmak için NIPL (NPCI International Payments Limited) isimli bir iştirak kurdu.

•Yetkililer, Asya, Afrika ve Orta Doğu’daki bazı ülkelerin NPCI’ın ödeme çözümlerine ilgi gösterdiğini açıkladı.

•RuPay, son dönemde Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Bahreyn gibi ülkelerde yaptığı işbirlikleri ile kabul ağını genişletmişti.

•Şirketin CEO’luğunu ise daha önce Mastercard’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika operasyonlarının başında olan Ritesh Shukla yapacak.

Kaynak: The Economic TimesLivemint

3. Samsung Pay, İngiltere’de Curve İşbirliğiyle Kart Çıkarıyor

ABD’de SoFi işbirliğiyle bir debit kart çıkaran Samsung Pay, İngiltere pazarında çıkardığı debit kart için all-in-one kart alanında hizmet veren fintech şirketi Curve ile işbirliği yaptı.

•Curve’ün hayatı kolaylaştıran çözümü sayesinde Samsung Pay kart sahipleri, mevcut Visa ve Mastercard kartlarını Samsung Pay kartları ile eşleştirip alışverişlerde kullanabilecek.

•Kullanıcılar, Curve’ün halihazırda sunduğu farklı kartlarla yapılan işlemleri tek bir arayüzden takip edebilme ve geçmiş tarihli bir işlemde kullanılmış olan kartı değiştirme gibi özelliklerden de yararlanabilecek.

•Kart sahipleri Samsung.com’da yapacakları işlemlerde %5, seçili işyerlerinde ise %1 indirim/puan kazanacak.

Kaynak: TechcrunchSamsung

4. Mastercard’ın Nets’in İş Kollarını Satın Almasına Avrupa Komisyonu’ndan Şartlı Onay Çıktı

Mastercard, Ağustos 2019’da Nets’in anlık ödemeler hizmetinin de aralarında olduğu üç iş kolunu 3,2 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

•Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Norveç ve İngiltere’nin bu satın alma işleminin rekabeti olumsuz etkileyeceği yönünde itirazları olmuş ve Avrupa Komisyonu’ndan konuyu incelemesi talep edilmişti.

•Avrupa Komisyonu ise ilk incelemelerin ardından geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili kaygılarını dile getirmişti. Bunun ardından Mastercard bazı tavizler vermeyi kabul etti ve bu şartlar altında onay aldı.

•Buna göre Nets’in Realtime 24/7 teknolojisi için global bir lisans sunması veya bir rakibine bu teknolojiyi kullandırması gerekecek.

•Satın almanın rekabete olumsuz etkisini azaltmayı amaçlayan bu karar, Nets’in Mastercard için yaratacağı katma değeri sınırlandıracak.

Kaynak: Finextra

5. PopID, Restoranlarda Yüz Tanıma ile Ödemeleri Yaygınlaştırıyor

Virüsten korunmak için bireylerin sert yüzeylere temas etmek istememesi, mahremiyet kaygılarına karşın ödemelerde yüz tanıma teknolojisine olan ilginin artmasında önemli rol oynuyor.

•Bu alanda hizmet veren oyunculardan biri olan PopID ise PopPay isimli çözümüyle kart kullanmadan yüzünüz ile ödeme yapmanızı sağlıyor. Kaliforniya Pasadena bölgesindeki 25 restoran ve perakendecinin PopPay ile ödeme kabul ettiği açıklandı.

•PopID’nin websitesi üzerinden fotoğrafını çekerek ve kart/hesap bilgilerini eşleştirerek kaydolan kullanıcılar, PopPay’in logosunu gördükleri işyerlerinde terminallerin üzerindeki kameraya bakarak ödeme yapabiliyor. PopID, banka hesabı eşleştirme adımında Plaid’in açık bankacılık çözümünden yararlanıyor.

•PopID, yüz tanıma çözümünü bina/okul/iş vb. giriş kartlarının yerini alacak şekilde de konumlandırıyor.

Kaynak: PR NewswireFinextra

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 23.08.2020
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.