Sky News’in haberine göre ABD’li bankacılık devi JP Morgan Chase, İngiltere’de önümüzdeki yılın başlarında bir dijital banka başlatmayı planlıyor.

JP Morgan’ın İngiltere’de Chase markalı bir dijital banka kurmayı planladığına dair söylentiler birkaç yıldır dolaşıyor. Ancak Sky’ın haberine göre banka, bunun için 2021’in ilk çeyreğini hedef olarak belirledi.

ABD merkezli bankacılık devi son dönemlerde bulut ihtiyaçları için Amazon Web Services, dijital altyapı içinse 10x Future Technologies ile anlaşmıştı. Bu anlaşmaların, mevcut hizmetleri geliştirmenin yanı sıra dijital banka kurmaya yönelik olduğu da düşünülüyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl JP Morgan’ın, eski Barclays patronu Antony Jenkins tarafından kurulan FinTech girişimi olan 10x’e büyük bir yatırım planladığı da konuşuluyordu.

Dijital banka hamlesiyle birlikte banka, İngiltere’de Marcus markasını piyasaya süren ve şu andan 500.000’den fazla müşteriye sahip olan Goldman Sachs‘ı takip etmiş olacak.

JP Morgan’ın önceki dijital banka girişimi oldukça kısa sürmüştü. ABD merkezli mobil hizmetler sunan Finn ile milenyalleri hedefleyen bir dijital bankacılık hizmeti sunmayı deneyen banka kısa bir süre sonra bu hizmetini sonlandırmıştı. Bu seferki denemenin ise ayakları yere sağlam basıyor gibi görünüyor.

JP Morgan Birleşik Krallık’ta dijital bankasını sunması halinde Monzo, Atom, Starling ve Revolut gibi isimlerin bulunduğu kalabalık ve zorlu bir pazara girmiş olacak.

JP Morgan kripto para borsalarına hizmet verecek

KaynakFinextra