JP Morgan Chase, bankacılık hizmetlerini kripto para borsaları Coinbase ve Gemini’ye açıyor.  Wall Street Journal’ın haberine göre, ülkenin en büyük bankası ilk kez kripto para birimi endüstrisinden müşteri kabul edecek.

Banka, Bitcoin ya da diğer kripto para birimi bazlı işlemleri işlemeyecek, ancak nakit yönetimi gibi hizmetleri sunacak. Journal’ın kaynaklarına göre banka havaleleri, para yatırma ve çekme işlemleri yapılabilecek.

Coinbase ve Gemini anlaşması JP Morgan’ın kripto platformlarına yönelik ısınma trendinin bir parçası olarak görülüyor. Dünyanın en çok kazanan banka müdürleri arasında yer alan şirketin CEO’su Jamie Dimon, 2017’de bitcoin’i bir “sahtekarlık” olarak tanımlamıştı. Hatta JP Morgan’dan herhangi birinin bitcoin ticareti yaptığını görürse anında kovacağına dair söylemlerde de bulunmuştu.

Dimon o yıl gerçekleştirilen Delivering Alpha etkinliğinde Bitcoin’e yönelik şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu gerçek bir şey değil ve eninde sonunda bitecek. İnsanların yoktan para birimi icat edebileceğini ve bunu satın alanların gerçekten akıllı insanlar olduğunu düşünenlerle bir işiniz olamaz. Venezuela, Ekvador veya Kuzey Kore’deyseniz veya bir uyuşturucu satıcısı, bir katil ya da bunun gibi bir şeyseniz ABD doları yerine bitcoin kullanmanız daha iyi olur.

Üstelik JP Morgan kurumsal olarak tüm bankacılık ekosistemi dijitalleşirken fiziksel şubelerini korumak yönünde de fikirlere sahipti.

Dimon’un sert açıklamalarının üzerinden yaklaşık 3 yıl geçti ve JP Morgan şu anda kripto para birimlerine hiç olmadığı kadar yakın görünüyor.

Dimon kripto para birimlerine yönelik mesafeli olsa da blokzinciri teknolojisine karşı daha pozitif bir tutum sergiliyor. JP Morgan geçtiğimiz yıl ödemeleri hızlandırmak için geliştirilen dijital para JPM Coin’in başarıyla test edildiğini açıklamıştı. Ayrıca banka, kendi blokzinciri birimi Quorum’u, ConsenSys ile birleştirmeyi de planlıyor.

Görünen o ki aradan geçen üç sene Dimon’u 180 derece rota değiştirmiş. Editör sormaktan kendini alamıyor; “Nereden nereye?”

Kaynakhttps://www.bankingdive.com/news/jpmorgan-banking-services-crypto-exchanges-coinbase-gemini/577758/