Amazon’un bir süredir benzin istasyonlarında sesli ödeme özelliğini test ettiğini duyurmuştuk. ABD’deki sürücüler artık Amazon’un Alexa’sını kullanarak basit bir sesli komutla yakıt ücretlerini ödeyebilecek.

ABD genelinde 11.500 Exxon ve Mobil istasyonunda bulunan “Alexa pay for gas” özelliği, ödeme için kullanıcının Amazon hesabında ayarladığı varsayılan ödeme aracını kullanacak.

Yeni ödeme özelliği ile birlikte sürücülerin, dolum yapmak istediklerinde pompa numarasını belirterek “Alexa pay for gas” komutunu vermeleri yeterli olacak. Elbette bu sesli talimatın çalışabilmesi için Echo Auto, Echo Buds gibi hareket halindeyken kullanılabilen Alexa uyumlu cihazlara ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra yeni özellik araçlardaki Alexa ve Android/iOS cihazlardaki Alexa uygulamasıyla da kullanılabilecek.

Amazon’un yeni ödeme özelliğine dair yaptığı açıklama şu şekilde: “Kartınızı kaydırmanıza, posta kodunuzu girmenize veya tuş takımına dokunmanıza gerek yok. Amazon Pay ile güvence altına alınan yakıt ödemeleri ile verileriniz daha korunur ve satın alma işlemleriniz daha kolay hale gelir.

Pandemi dolayısıyla son dönemlerde temassız ödeme yöntemleri gündemde. Bir çok e-ticaret devi ve finans kuruluşları elektronik ödemelerin kullanımını teşvik ederken sesli, biyometrik ve temassız ödemelere yönelik de geliştirmeler yapılıyor. Amazon her ne kadar bu özelliğini pandemi öncesi tanıtmış olsa da Alexa ile ödeme yapmanın temas gerektirmediğine vurgu yapıyor. Ancak Amazon’un sunduğu bu yeni özellik hakkındaki yorumlara bakacak olursak yeni sistemin daha çok eziyete dönüşeceğini düşünenlerin sayısı da az değil. Şirket ilerleyen dönemlerde benzin alma sürecini çok daha kolay bir hale getirebilir.

Mastercard temassız ekonomiyi hedefliyor