Yaklaşık 3 yıl önce kurumsal müşterilere hizmet vermeye başlayan Revolut, 500.000 kurumsal müşteriye ulaştığını açıkladı.

Revolut Business son 6 ayda banka kartları, EUR ödemeleri, INR transferleri, otomatik ödemeler, gider yönetimi, çeşitli hizmetlerde indirimler, ödüller ve bir dizi iş ortağıyla entegrasyon da dahil olmak üzere kurumsal müşterilerine sunduğu avantajları artırdı.

Yeni nesil banka ayrıca işletmelerin hesaplarını ve paralarına birbirine bağlayabileceklerini açık bankacılık işlevini de uygulamaya koymuştu.

Revolut CEO’su Nik Storonsky’nin konuya yönelik açıklamaları şu şekilde: “İşletmelerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Revolut Business web ve mobil uygulamalarımızın yeni yapısı gerçekten heyecan verici bazı ürünlerin önünü açıyor. İşletme hesaplarını bir sonraki seviyeye taşımak için sabırsızlanıyoruz.

Yeni nesil bankalar hızla büyümeye devam ederken gelirlerini artırmak için kurumsa müşterilere yöneliyorlar. Kurumsa müşteriler için sunulan işletme hesapları genellikle aylık abonelik ücreti talep edilen premium hesaplar oluyor.

Japonya genişlemesi

ABD ve Avustralya pazarlarına genişlemeyi hedefleyen Revolut, Japonya’da da uygulamasını piyasaya sürdü. 10.000 kullanıcıyla hizmetini test ettikten sonra piyasaya sürülen uygulamaya şu anda Japonya’daki herkes kaydolup hesap açabiliyor. Şirket ilk olarak 2018 yılında Japonya’nın Finans Hizmetleri Kurumu tarafından faaliyet gösterme yetkisi almıştı.

Her ne kadar birçok özelliğini aktif etse de Revolut henüz Japonya’da, İngiltere ve Avrupa’da sunduğu kripto para birimi ticareti, hisse senetleri, sigorta ürünleri satın alma ve çocuklar için Revolut Junior hesabı açma gibi özellikleri sunmuyor.

Revolut, kullanıcıların altın almasına izin veriyor