Bilgisayar oyuncuları için ürettiği donanımlarla tanınan Razer, ABD ve Avrupa’da bankacılık lisansı almayı planlıyor.

CNBC’nin haberine göre 9 ay önce Singapur’da bankacılık lisansı almak için başvurusunu yapan Kaliforniya merkezli şirket, bankacılık lisansı için baktıkları tek bölgenin Singapur olmadığını açıkladı.

Oyun donanımları üreten bir şirketin finansal hizmetlere ilgi göstermesi beklenmedik bir hareket gibi görünse de Razer CEO’su Min-Liang Tan bunun oldukça mantıklı olduğunu düşünüyor. E-spor dünyasında da tanınmış bir marka olan Razer, oyunculara yönelik sanal kredi ve dijital ödemeler bölümü ile finansal teknolojiler alanındaki varlığını artırmak istiyor.

Tan, gelişmekte olan pazarlarda pek çok tüketicinin bırakın kredi kartı, bir banka hesabına bile sahip olmadığını söylüyor. Dünya Bankası’nın verilerine göre de dünya genelinde 1,7 milyar insan bir banka hesabına sahip değil. Öncelikle ABD ve Avrupa’da bankacılık lisansı almayı planlayan şirket, finansal hizmetlerini Güneydoğu Asya, Hindistan ve Latin Amerika’ya da genişletmeyi düşünüyor.

Tan’ın konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Gençler için tasarlanmış küresel bir bankacılık ağı vizyonumuz var. Oyun endüstrisinde yaptığımız gibi, bu vizyonu gençlik perspektifini göz önünde bulundurarak gerçekleştirmek istiyoruz.

Razer’ın finansal hizmetler alanına girmesi şirketi doğrudan yeni nesil bankalarla rekabete sokacak. Tamamen dijital bir şekilde, uygulama aracılığıyla birçok finansal hizmet sunan yeni nesil bankalar son yıllardaki popülerliğini önemli ölçüde artırdı. Örnek verecek olursak, Chime ve Revolut milyonlarca müşteriye sahip ve değerlemeleri milyar dolarlara ulaşıyor. Yeni nesil bankalarla doğrudan rekabete giren Razer, düzenleyici engelleri aşmak için de çabalaması gerekiyor.

Min-Liang Tan bununla ilgili olarak: “Bankacılık düzenleyicileriyle işimizin kolay olacağını düşünmüyorum. Ancak bunu doğru bir şekilde yapmak istiyoruz. Bugün, e-ödeme ve e-para lisanslarıyla birçok bölgede düzenleniyoruz. Bu konuya yönelik uzun vadeli bir yaklaşım sergiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Razer sanal bankacılık lisansına başvurdu