Deutsche Bank, COVID-19 pandemisi sırasında maliyet tasarrufu yapmak ve müşterilerin değişen alışkanlıklarından yararlanmak amacıyla Almanya’daki beş şubesinden birini kapatmayı planlıyor.

Almanya’daki perakende bankacılık işini denetleyen Philipp Gossow, Reuters’a verdiği demeçte, şu anda mevcut 500 şubeden 400 şubeye indirimin öncelikle kentsel yerlerde gerçekleşeceğini ve bunun olabildiğince çabuk yapılacağını belirtti.

Alman bankaları, müşterilerin dijital bankacılığa yatkın olduğu Hollanda veya İngiltere’dekilere kıyasla geleneksel olarak daha çok sayıda şube işletiyor. Ancak Avrupa’daki birçok bankanın yaptığı gibi Deutsche Bank da krizin ardından mevcut stratejisini yeniden düşünmek durumunda kaldı.

Deutsche’nin rakibi Commerzbank geçtiğimiz günlerde 1000 şubesinden 200’ünü kapatmaya karar vermişti ve hala yüzlercesini kapatmayı planlıyor. Gossow’un konuya yönelik açıklaması şöyle: “Koronavirüs danışmanlık hizmetlerine ve şube faaliyetlerine yönelik talepleri değiştirdi. Daha önce çevrim içi bankacılığa pek aşina olmayan müşteriler bile artık evlerinden, bilgisayarlarında veya iPad’lerinden birçok basit bankacılık işlemini yapabiliyor.

Gossow bundan sonraki süreçte daha karmaşık danışmanlık hizmetlerinin telefonla veya görüntülü sohbet yoluyla gerçekleştirileceğini, bankanın bu hizmetleri geliştirmek için önemli yatırımlar yaptığını da vurguladı.

Gossow şube sayısının azaltılmasının herkes için kolay bir süreç olmadığını biliyor. Ancak bu hareket sonrası çalışanlar tarafından güçlü bir direniş de beklenmiyor. Zira Verdi İşçi Sendikası da yaptığı açıklamada Deutsche’nin şube ağını gözden geçirmesinin makul bir karar olduğunu söyledi.

J.P. Morgan virüs nedeniyle bazı şubelerini kapatıyor

KaynakReuters