Rusya merkezli teknoloji devi Yandex, yeni nesil banka Tinkoff’u satın almak için 5,5 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Yeni nesil banka Tinkoff’un Yandex ile birleşme kararı 2019’da St. Petersburg’da düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forumu’nda çıkmıştı. Tinkoff kurucusu Oleg Tinkov, Yandex ile birleşmenin 20 milyar dolar değerinde bir şirket yaratabileceğini öne sürüyor.

Tinkoff dünyanın en büyük çevrim içi bankalarından biri ve 10 milyondan fazla müşteriye sahip. Bireysel bankacılık ve dijital tasarıma odaklanan banka, devlete ait Sberbank gibi finansal kuruluşlarla rekabete halinde.

Arama motoru ve teknoloji şirketi Yandex ise hizmetlerini bir dizi yeni kanala genişletmeye çalışıyor. Bununla birlikte Yandex de Sberbank ile çok defa karşı karşıya geldi. Şirket Haziran ayında Sberbank ile 10 yıllık ortaklıklarını sona erdirmişti. Ardından ödeme platformu Yandex.Money’i devre dışı bırakmış ve Sberbank’ın Yandex.Market’teki yüzde 45 hissesini satın almayı kabul etmişti.

Her iki tarafın da yöneticileri Yandex ile Sberbank’ın ilişkilerinin kızıştığını öne sürüyor. Özellikle teknoloji alanında iki firma sık sık birbirinin karşısına çıkmaya başladı. Bu rekabet, Rusya merkezli bankanın bir dizi Yandex rakibi kurmasıyla daha da arttı.

Sberbank’ın ilk Genel Müdür Yardımcısı Lev Khasis iki şirketin yollarının ayrılmasıyla ilgili olarak: “Sberbank ve Yandex’in ekosistemleri arasındaki rekabet büyümeye başladı, bu nedenle karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çıkış yolu aradık.” ifadelerini kullanıyor.

Tinkoff ile yapılan anlaşmaya dair ilk söylentiler de Yandex’in Sberbank ile ortaklığını bitirmesinden sonra gelmişti.

Teknoloji şirketlerinin FinTech’lere olan ilgisi devam ediyor. Yandex her ne kadar bir süredir kendi servisleri aracılığıyla finansal hizmetlere aşina bir şirket olsa da Tinkoff satın alımıyla birlikte Sberbank gibi köklü kuruluşlarla ciddi bir rekabete girebilir.

Apple Card ve FinTech, TechFin bilmecesi