Capgemini ve Efma, küresel sigorta teknolojileri sektörünün trendlerini, müşteri davranışlarını ve kurumların geliştirdiği çözümleri analiz eden 2020 Dünya InsurTech Raporu’nu yayımladı.

Sigorta sektörünün ve InsurTech’lerin pandemi döneminde karşılaştığı zorluklara ve fırsatlara değinen rapor ağırlık olarak dijital fırsatlar ve yıkıcı teknolojilerle sigortacılığın ilişkisini ele alıyor. Raporda öne çıkan bazı noktalar şöyle:

  • COVID-19 pandemisi sigortacıları müşteri bağılığı performans metriklerini değerlendirmeye itti. BigTech’ler bu dönemde esnek süreçleri, krize karşı gerçek zamanlı müdahaleleri ve dijital hizmetleriyle daha çok ön plana çıktı.
  • Köklü kurumlar dijitalleşme süreçlerini hızlandırdı. InsurTech’lerden destek bekeleyen bu kurumlar gelen ani talebi büyümeye çevirmek istiyor.
  • BigTech’ler ve geleneksel olmayan oyuncular sigortacılık alanındaki varlıklarını iyice hissettiriyor. Sigortacılar ve InsurTech’lerin yüzde 60’ı BigTech firmalarıyla çalışmaya ilgi duyuyor.
  • Endüstri yeni alanlar keşfettikçe geleneksel sigortacılar, InsurTech’ler, BigTech’ler ve teknoloji ortakları arasındaki sınırlar kayboluyor.
  • Özgün sigortacılık becerileri, endüstrinin dijital deneyimi iyileştirme gibi odak noktalarında daha verimli olmasına yardımcı oluyor.
  • Sigortacıların treni kaçırmamak için yenilikçi dijital ürünler ve veri odaklı hiper-kişiselleştirme gibi yetkinlikleri merkeze alması gerekiyor.

InsurTech’ler için fırsatlar ve zorlukların değinildiği raporda COVID-19 ile birlikte sigorta teknolojilerine yönelik artan talepten bahsediliyor. ZELROS kurucu ortağı Christophe Bourguignat konuyla ilgili olarak: “Günümüzün küresel sağlık krizi, geleneksel sigorta şirketlerinin dijitalleştirme çabalarını hızlandırma ve müşteri deneyimini iyileştirmek için süreçlere teknoloji aşılama ihtiyacını artırdı.” ifadelerini kullanıyor.

Capgemini ve Efma’nın hazırladığı Dünya InsurTech Raporu’nun detaylarına ulaşmak için buradan indirebilirsiniz.

Capgemini’den “Dünya FinTech Raporu 2020”