ABD’nin en büyük kredi kuruluşlarından biri olan JPMorgan Chase & Co, özellikle COVID-19 salgını sırasında dolandırıcılar tarafından hedef alınmaya devam eden KOBİ’ler için ödeme sahtekarlığını korumaya yönelik çözümlerini artıracak.

JPMorgan yöneticilerinin Reuters’e verdiği demeçte, 5 küçük ve orta ölçekli şirketten 4’ü, geçen yıl ödeme sahtekarlığının hedefi oldu. Ancak işletmeler şüpheli ödemeleri erken tespit etmek için daha fazla araç kullanırsa bu zarar azaltılabilir.

Dolandırıcılığın büyük bir endişe kaynağı olduğunu ve işlemeler için yıkıcı olabileceğini söyleyen Chase Kurumsal Bankacılık CEO’su Jennifer Roberts, şirketlere işlemlerini ayarlaması ve özelleştirmesi kolay güvenlik önlemleri sağlamak istediklerini belirtiyor.

Bu önlemler, tedarikçilere veya diğer üçüncü şahıslara ödeme yapmak için sahte talimatlar içeren, genellikle genel müdürü taklit eden yasal görünümlü e-postaların artmasıyla birlikte gündeme geldi. Federal Araştırma Bürosu’na göre bu tür e-posta dolandırıcılığı şirketlere geçtiğimiz yıl 1,7 milyar dolara mal oldu. Ayrıca dolandırıcılar COVID-19 pandemisinin yarattığı belirsizlik ve kaos ortamından yararlanmaya çalıştıkça bu tür sahtekarlıkların sayısı da hayli arttı.

Büyük şirketler dolandırıcıların sık sık hedefi olurken küçük şirketler daha az karmaşık olan iç kontrollere sahip olduklarını için savunmasız olma eğilimindeler. JP Morgan bu tür küçük işletmelerin güvenlik açıklarını tespit etmelerine yardımcı olmak için müşteri hesabı gösterge tablolarına, şüpheli işlem uyarıları dahil olmak üzere güvenlik önlemleri belirleme konusunda nasıl puan aldıklarını grafik olarak gösteren bir “güvenlik ölçer” eklemeyi teklif ediyor.

Kağıt çeklerin ortaya çıkmasından bu yana, bankalar müşterileri dolandırıcılığı önlemek için çeşitli adımlar atmaya teşvik ediyor. Ancak daha hızlı çözümler sunan dijital ödemelere geçiş çok daha güçlü kontrolleri gerektiriyor. Daha az dolandırıcılığın müşterileri daha mutlu edeceğine inanan JP Morgan bu tür sahtecilikleri önlemek için çalışmalarına devam ediyor.

JP Morgan dijital bankasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor