Teknoloji ve dijital dönüşüm alanında verdiği danışmanlık hizmetleri ve endüstri analizleriyle tanınan Capgemini 2020 yılı için Dünya Ödemeler Raporu’nu yayınladı.

Özellikle COVID-19 pandemisinin küresel ödeme sektörüne olan etkisine odaklanan rapor, Nisan 2020 itibariyle tüketicilerin yüzde 38’inin yeni bir ödeme sağlayıcısı kullandığını, çünkü karantina sürecinin alışveriş ve işlem yapma şekillerini değiştirdiğini belirtiyor.

Capgemini finansal hizmetler CEO’su Anirban Bose, COVID-19 salgının hızla “bir sonraki normal”i yarattığını iddia ediyor: “Sağlayıcılar hızı, rahatlığı ve uçtan uca mükemmel bir müşteri deneyimini vurgulayan farklılaştırılmış teklifler sunmaya çalışırken, ödeme şirketlerinin bir gecede dijital ustalar olması gerekliliği inovasyonu önemli ölçüde hızlandırdı.

Capgemini’nin raporda vardığı önemli sonuçlardan birisi de COVID-19 salgınının bankacılık ve ödeme sektörlerinde rekabeti artırması. Rapora göre, tüketicilerin yüzde 30’u ödeme hizmetleri için Apple, Google ve Amazon gibi BigTech firmalarını kullanırken, yüzde 50’si yeni nesil bir banka kullanıyor.

COVID ve Nakit

Araştırma, tüketicilerin yüzde 64’ünün temassız ödemeleri sıklıkla kullandıklarını ve yüzde 48’inin QR kod tabanlı ödemeler de dahil olmak üzere dijital cüzdanları kullandığını ortaya koyuyor. Bu da tahmin edildiğin gibi pandemi dönemimde nakit kullanımının hızla düştüğünü ve çevrim içi işlemlerin hızla arttığını gösteriyor.

Süpermarketler ve eczaneler gibi açık kalabilen perakendeciler arasında bile, banknot ve bozuk para değişimi yoluyla enfeksiyon bulaştırma riskini en aza indirmek için müşterilerinin elektronik olarak ödeme yapmasında ısrar etmeleri olağan hale geldi.

Rapor, dijital cüzdan sayısının 2019’daki 2,3 milyar adetten 2024 yılına kadar 4 milyara çıkacağını öngörüyor.

Capgemini’nin hazırladığı kapsamlı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Capgemini 2020 Dünya InsurTech Raporu’nu yayımladı

KaynakFinextra