Ödeme şirketi Square’in CEO’su Jack Dorsey yaptığı açıklamada şirketin 4.709 Bitcoin aldığını söyledi. Bu  da yaklaşık 50 milyon dolar, yani şirketin toplam varlıklarının yüzde 1’i anlamına geliyor.

Şirket kendi sitesinde yayınladığı basın açıklamasında, Square’in kripto para biriminin bir ekonomik güçlendirme aracı olduğuna ve dünyanın, şirketin amacına uygun küresel bir para sistemine katılmasının bir yolunu sağladığına inandığını belirtiyor.

Sqaure CFO’su Amrita Ahuja‘nin ise konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Bitcoin’in gelecekte daha yaygın bir para birimi olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Daha kapsayıcı bir geleceğe dayalı ürünler geliştiren bir şirket için bu yatırım, o yolculuğun bir adımı olarak kabul edilebilir.

Şirketin Bitcoin’e yaptığı 50 milyon dolarlık yatırımın ardından Bitcoin’in fiyatı yüzde 2,5 oranında artarken Square’in hisselerinde de yüzde 1 civarında artış gözlendi.

Square kripto para ekosistemine yabancı bir şirket değil. Şirket 2018’de Bitcoin alım satımınına imkan tanıyan Cash App‘i tanıtmıştı. 2019’da ise sadece Bitcoin açık kaynak çalışmasına katkıda bulunmaya odaklanan bağımsız ekip Square Crypto’yu kurmuştu.

Square son zamanlarda bitcoin’e bu boyutlarda yatırım yapan ikinci teknoloji şirketi. İş zekası fiması Micro Strategy de daha önce 425 milyon dolarlık bitcoin satın aldıklarını duyurmuştu. Ancak Square’in yatırımı Micro Strategy’ye göre şirketin kurumsal kimliği ve sunduğu hizmetlerle oldukça uyumlu.

Square ve Venmo teşvik ödemelerini bankasızlara ulaştıracak

KaynakCoinDesk